- Najčešći zloćudni tumori koji su registrovani u pripmarnoj zdravstenoj zaštiti su leukemija, tumor mozga i tumor dojke, dok su najčešći maligni tumori zbog koji su djeca bolnički liječena, zloćudni tumori mozga, kostiju i Hodčinova bolest – navode iz IJZ-a, povodom Međunarodnog dana djece oboljele od karcinoma.
Pedijatar i hematolog dr Maja Kavarić iz Instituta za bolesti djece, kazala je za podgorički list da još ne postoji registar oboljele djece, ali da se broj novootkrivenih slučajeva na godišnjem nivou kreće oko 15, ali precizira:
- Godišnje se javi oko osam novooboljelih pacijenata. Indirektno imamo i okvirne podatke za djecu oboljelu od solidnih tumora, s obzirom da njihovo upućivanje u Beograd ide preko Konzilijuma za tumore, koj se takođe nalazi u našoj ustanovi.
Ona dodaje kako polovina novih maloljetnih pacijenata ima leukemiju i limfom.
- Tumori mozga predstavljaju najčešće solidne tumore, dok se preostali oblici odnose na neuroblastome, tumore mekih tkiva, kostiju, bubrega, oka. Djeca najčešće od kancera obole u prvih pet godina života. Izuzetak čine tumori kostiju i Hočkinov limfom, koji se javlja poslije desete godine.

- Neke bolesti, na žalost, nemaju tako dobru prognozu. Oni se baziraju na načelu da se maksimizira efekat liječenja, a minimiziraju posljedice.
Prema njenim riječima, četvrtina oboljelih od hematoloških maligniteta se kompletno liječi u Kliničkom centru, dok se preostali pacijenti, zbog kompleksne dijagnostike koja se ne radi u KCCG, upućuju u Beograd.
- Jedan dio tih pacijenata se, nakon započetog liječenja, vraća u našu ustanovu na dalje liječenje koje podrazumiejva nastavak hemoterapije – navela je dr Kavarić.
Iz Fonda za zdravstveno osiguranje Pobjedi je rečeno da je na klinike u Srbiji tokom prošle godine upućeno 59 djece sa malignitetom.
- Od tog broja, na Dječiju kliniku „Tiršova“ upućeno je petoro djece, na Institut za majku i dijete 33, i na Institut za onkologiju i radiologiju u Beogradu 21 dijete – precizirao je portparol Fonda Amer Ramusović.