Simptomi na koje trebate obratiti pažnju:
Povećana žeđ i učestalo mokrenje: Kako se višak šećera ugrađuje u krvotok, tako se tečnost povlači iz tkiva. Zbog toga ste žedniji nego inače. Kao rezultat, više ćete piti i urinirati nego inače.
Povećana glad: Bez dovoljno insulina da se šećer preseli u ćelije, vaši mišići i organi ostanu bez energije. To izaziva intenzivnu glad.
Gubitak težine: Iako jedete više nego inače da biste utolili glad, možete gubiti na težini. Bez sposobnosti da koristite glukozu, tijelo koristi alternativna goriva uskladištena u mišićima i masnoći. Kalorije se gube, dok je višak glukoze otpušten u urin.
Umor: Kad su ćelije lišene šećera, postajete umorni i razdražljivi.
Zamućen vid: Ako je šećer u krvi previsok, iz očnih sočiva se može povući tečnost. To može uticati na sposobnost fokusiranja.
Rane koje sporo zacjeljuju ili česte infekcije: Dijabetes tipa 2 utiče na sposobnost zacjeljivanja i odupiranja infekcijama.
Područja tamne kože: Neki ljudi s dijabetesom tipa 2 imaju tamne mrlje, baršunastu kožu u naborima obično ispod pazuha i vrata. To stanje, zvano akantoza nigrikan, može biti znak insulinske rezistencije.
Kako pomoći sebi?
Jedini tračak svijetla u toj tužnoj vijesti je da postoje načini da spriječite ili odložite pojavu dijabetesa. Evo kako:
Uvedite fizičku aktivnost na dnevnoj bazi: Vježbanje poboljšava djelovanje insulina, sklanja glukozu iz krvotoka u tkivo, gdje se može koristiti za energiju.
Održavajte zdravu tjelesnu težinu: Ako ste gojazni, što više kilograma izgubite, više smanjujete šanse da ćete oboljeti.
Koristite sljedeće namirnice: Jedite namirnice bez rafiniranih ugljenih hidrata, te voće, povrće, integralne žitarice i mononezasićene masti (kao što je maslinovo ulje).
Brinite o zdravlju: Redovno mjerite krvni pritisak, holesterol i nivo triglicerida te potražite pomoć ako je potrebno.
Izvor: Net.hr; foto: kondicijskitreningsportasa.com