Društvo

KNEŽEVIĆ: Imamo divlja naselja od Podgorice do primorja

1902miloshK
B
ez ikakve planske gradnje nikla su naselja u Crnoj Gori i na veoma atraktivnim lokacijama, imamo divlja naselja od Podgorice do primorja. Mnogi od tih objekata građeni su mimo pravila struke, kaže u razgovoru za Radio Crne Gore dekan Građevinskog fakulteta u Podgorici profesor dr Miloš Knežević.

KNEŽEVIĆ: Imamo divlja naselja od Podgorice do primorja
Portal AnalitikaIzvor

Pod sloganom "Graditeljstvo je zajednički jezik čovječanstva" na Žabljaku je u toku peti internacionalni skup "Građevinarstvo - nauka i praksa". Organizator skupa, koji se svake druge godine održava na Žabljaku, je Građevinski fakultet iz Podgorice.

"U pitanju je veoma značajan skup koji ima za cilj da u periodima intezivne gradnje u svijetu, ali i kod nas, gdje smo imali i dalje imamo veoma intezivnu gradnju i očekuju nas krupne investicije i gradnja auto puta, razmijenimo naučnu misao i stručna iskustva", kazao je Radiju Crne Gore dekan Građevinskog fakulteta u Podgorici Miloš Knežević.

Tokom pet dana rada na skupu će biti prezentirano 271 naučni rad koji potpisuje 511 autora iz čak dvadeset zemalja.

"Odziv na skupu je jako veliki. Skup je regionalno prepoznatljiv, a izuzetno mi je zadovoljstvo da imamo petnaest učesnika iz Rusije, zatim goste iz Češke, Španije, Ukrajine..." kazao je profesor Knežević.

On pojašnjava da skup građevinara ima tri osnovne teme.

"To su obrazovanje u graditeljstvu, zatim energetska efikasnost i primjena novih zakonskih propisa u toj oblasti. Znamo da je energija nešto što ćemo u narednom periodu morati jako da štedimo i vjerovatno za desetak godina kW/h će biti mjera svih vrijednosti. I treća tema je veoma aktuelna, jer u Crnoj Gori nema dovoljno zakonske regulative, a to je procjena vrijednosti objekata gdje ćemo napraviti osvrt na ono što je evropska praksa i vidjeti kako se kod nas to radi da bi napravili pomak i unapređenje u tom pravcu", kaže sagovornik Radija Crne Gore.

Divlja gradnja je veliki problem Crne Gore, smatra profesor Knežević.

"Prostor nam je najvredniji resurs. Na žalost mi se prema prostoru ne odnosimo kao da je naš i devastiramo ga u kontinuitetu. Bez ikakve planske gradnje nikla su naselja svuda po Crnoj Gori i na veoma atraktivnim lokacijama, gdje bi grad poželio da gradi ekskluzivna, imamo, divlja naselja od Podgorice do primorja. Mnogi od tih objekata građeni su mimo pravila struke. Ti se objekti moraju selektovati, vidjeti koji su seizmički stabilni i koji se maraju rušiti i uporedo obezbijediti novi prostor za te ljude", kazao je Knežević. On dodaje da je resorno ministarstvo krenulo u rješavanje tog problema, ali da će to biti dug proces, a ono što je suštinski važno je sada ne dozvoliti divlju gradnju.

Na pitanje kako da gradimo, tradicionalna ili savremena gradnja, profesor Knežević odgovara i tradicionalno i savremeno.

"Bez savremenog ne možemo, a tradicionalno moramo očuvati. Na žalost kod nas ne postoje jasne smjernice čuvanja onoga što nam je tradicionalno. Ako se držimo samo savremene gradnje onda imamo ono što imaju mnogi prostori u Evropi, što ne daje nikakvu prepoznatljivost. Svakako kroz tradicionalno ugrađivati savremene postulate gradnje i sačuvati ono što nam je autentično i što će doprinijeti razvoju našeg turističkog proizvoda i napretku države", zaključio je profesor Miloš Knežević.

rtcg.me

Portal Analitika