."Sporazum o prestanku radnog odnosa do sada je potpisalo 114 zaposlenih iz 15 zdravstvenih ustanova, a sredstva za isplatu otpremnina po tom osnovu iznose 474.547,50 eura. Sporazum su potpisali i medicinski i nemedicinski radnici", saopštili su Dnevnim novinama iz Ministarstva zdravlja, na čijem je čelu Miodrag Radunović.
U zdravstvenom resoru objašnjavaju da kod jednog broja zdravstvenih ustanova nije bilo zainteresovanih zaposlejiih za dobrovoljni raskid radnog odnosa.
"U pojedinim ustanovama zainteresovanim zaposlenima direktor ustanove nije dao saglasnost, zbog kadrovskih potreba na tim radnim mjestima. Kod utvrđivanja visine otpremnine uzima se bruto zarada zaposlenog, koja predstavlja poresku osnovicu za obračun poreza i doprinosa u mjesecu koji prethodi mjesecu u kojem je došlo do sporazumnog raskida radnog odnosa", objašnjavaju u Ministarstvu.
Najniža otpremnina po zaposlenom na nivou zdravstvenog sistema iznosi 1.148,01, a najviša 10.052,40 eura.
"Sve zdravstvene ustanove u obavezi su da do 3. marta Ministarstvu zdravlja dostave konačne spiskove zaposlenih za isplatu otpremnina. Budžetom nijesu predviđena dodatna sredstva za isplatu otpremnina, već se one isplaćuju sa pozicije zarada, čime se ne stvara dodatan trošak zdravstvenom sistemu", ističu u zdravstevnom resoru.
U Ministarstvu vjeruju da nema viška zaposlenih kada je u pitanju medicinski kadar.
"Menadžeri zdravstvenih ustanova prave detaljan uvid u spiskove, na osnovu kojeg će utvrditi da li se odlaskom zaposlenih koji su podnijeli zahjev za sporazmuni raskid radnog odnosa zatvara i njihovo radno mjesto ili su oni neophodni sistemu", kazali su DN u Ministarstvu.