Kako je kazao u emisiji "Link" na Radiju Crne Gore dobro je upoznat sa uslovima u UIKS-u, a štrajk koji je najavljen nije samo zbog loših uslova boravka zatvorenika, već i zbog procesno pravnih radnji u sporovima koji se vode protiv njih.
"Uslovi su loši, u Istražnom zatvoru je blizu 600 pritvorenika, a kapacitet je oko 200. Zamislite prostoriju od 15 do 20 kvadrata u kojoj je smješteno 10 do 12 osoba, sa jednim toaletom, tu se sprema i hrana, puši se, pritvorenici imaju razne navike i bolesti. Uprava zatvora pokušava da poboljša uslove, ali su nemoćni i na državi je da što hitnije riješi taj problem, izgradnjom novog modernijeg zatvora na teritoriji Podgorice. U ovim uslovima gotovo je nehumano boraviti", naglasio je Begović.
Objašnjava da je protest najavljen i zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku, zbog pritvora koji traju previše dugo, jemstvo gotovo da je mrtvo slovo na papiru, odluke suda od jednog do drugog putuju veoma dugo. To su, kaže, ozbiljni razlozi gdje pritvorenici smatraju da su im povrijeđena prava i da su povrijeđeni zakoni i Ustav.
Određen broj pritvorenika će sjutra stupiti u štrajk glađu, a ako to potraje zbog iscrpljenosti neće, kaže Begović, možda moći ni da dođu na suđenja. Oni, dodaje, smatraju i da su oštećeni, jer u dužem vremenskom periodu nije donošena amnestija.
"Država ne samo da nema sluha za pritvorena lica, ona nema sluha ni za pravosuđe. Za palatu pravde četiri ministra dala su četiri moguće lokacije i od toga nema ništa. Mi u sudnicama svaki dan ukazujemo na te loše uslove za pritvorenike, jer su oni gotovo robovi. Pokušavamo da predstavimo sudijama te situacije kako bi ih podstakli da koriste alternativne mjere, kućni nadzor, redovno javljanje nadležnim organima, jemstvo...", naglašava Begović.
Što se tiče suđenja Vesni Medenici, kaže da taj predmet neće patiti zbog štrajka, jer je samo jedno lice u pritvoru. Ali ima drugih slučajeva gdje bi ovaj štrajk mogao da izazove da optuženi ne budu procesno sposobni i da se suđenja odlažu ili da budu oslobođena zbog isteka roka od tri godine pritvora.
Još jednom je ponovio da advokati nijesu isključivi krivci za odlaganje suđenja, kako se to često predstavlja u javnosti. Činjenica je da nema dovoljnog broj sudija, da imaju samo dvije sudnice...
"Ne sporim da ima i tih slučajeva da u određenim situacijama u dva do tri mjeseca do isteka roka neki advokati možda i pribjegavaju nekim odlaganjima kako bi njihovi klijenti izašli na slobodu, ali šta je sa periodom od tri godine prije toga, da li su advokati krivi i za to. Na kraju sudovi imaju način da sve to preduprijede i advokate kazne", kazao je Begović.
Ističe da je situacija sada drugačija, jer u Specijalnom odjeljenju ima 11 sudija u odnosu na ranijih šest.
"Mladih pet sudija je tu i za očekivati je da se uhvate u koštac sa ozbiljnim slučajevima, ali i dalje nemamo dovoljan broj sudnica. Objektivno previše su skučeni i ograničeni prostori da bi se djelovalo na željeni način", ocijenio je Begović.
Dodaje da u slučaju Vesne Medenice gdje je odlagan glavni pretres više od 20 puta, branioci nijedanput nijesu to izazvali.
"U tom predmetu je veliki broj optuženih, ali sudija Kovačević je napokon uzela predmet i to sada ima svoju dinamiku, zakazala je 40 glavnih pretresa do kraja juna. Saslušani su svi okrivljeni, zakazano je novo ročište na kojem će biti saslušani i neki svjedoci i to sada poprima obrise ozbiljnog procesa", objasnio je Begović.
Ističe i da crnogorsko pravosuđe ima puno mladih, talentovanih i časnih sudija, ali nijesu dovoljno plaćeni, mora im se poboljšati materijalni status. Predsjednica Vrhovnog suda je najavila povećanje plata, a ministar je takođe najavio da će ozbiljno razmotriti to pitanje na sjednici Vlade. Važno je, kako je kazao, da se ide korak po korak i očekuje da će se stanje popraviti.