Svijet

Naučnici iznenađeni: Kakva stvorenja žive na velikim dubinama?

0303ribe
E
kspedicija naučnika je proučavajući jedno od najdubljih mjesta na svijetu, brazdu Novi Hebridi u Tihom okeanu, otkrila da život i na dubini većoj od 7.000 metara buja, javlja BBC. Naučnici su uz pomoć robota opremljenog kamerom snimili bića koja žive na velikim dubinama, a među njima su zmijolike ribe, poput neobičnih ljuskastih jegulja, i školjkaši.

Naučnici iznenađeni: Kakva stvorenja žive na velikim dubinama?
Portal AnalitikaIzvor


Istraživači su tokom 30 dana ekspedicije krajem 2013. utvrdili da je ekologija ove brazde različita od ostalih područja u dubokom moru koja su već istražena.



"Polako saznajemo da ono što se događa u jednoj dubokomorskoj brazdi ne predstavlja ono što se događa u svim brazdama", kazao je Alan Jamieson iz Okeanske laboratorije univerziteta Aberdeen u Velikoj Britaniji.



U svijetu ima više od 30 dubokomorskih brazdi, a većina tih uskih pukotina na morskom dnu smještene su u Tihom okeanu. Sve do ove ekspedicije, dubine brazde Novi Hebridi koja se nalazi na oko 1.500 kilometara sjeverno od Novog Zelanda, nisu bile istražene.



Uz više vrsta jegulja, dubinama te brazde krstare i jarko crveni rakovi i hiljade manjih školjkaša.



No, naučnicima je bilo zanimljivo otkriće da se živi svijet u toj brazdi uveliko razlikuje od bića koja obitavaju u tamnim dubinama Japanske brazde, brazde Izu-Bonin i brazde Kermadec. Uvjereni su da su te razlike uvjetovane nutritivnim bogatstvom dijela okeana iznad brazdi.



"Ukoliko pogledate geografski položaj brazde Novi Hebridi, vidite da leži ispod neproduktivnih voda", kazao je Jamieson. Prema njegovim riječima, čini se da jeguljama u toj brazdi nije potreban bogati izvor hrane.

tekst i foto: jutarnji.hr

Portal Analitika