Dan piše da ukoliko se usvoji predloženo rješenje godišnja koncesiona naknada kazinima bi bila 75 hiljada EUR, dok bi mjesečna naknada za kladionice i automat klubove iznosila 750, odnosno 75 EUR.
Do sada su iznosile 50 hiljada, odnosno 500 i 50 EUR.
»Krajnji cilj tog zakonskog rješenja je povećanje prihoda u budžetu«, rekao je Danu jedan od potpisnika izmjena zakona, Filip Vuković.
Prošle godine je prihod od koncesionih naknada od igara na sreću iznosio 5,5 miliona EUR, od čega se na fiksne naknade odnosilo 3,93 miliona EUR. Sa povećanjem fiksne naknade od 50 odsto, prihod bi se povećao minimum dva miliona EUR.
Kada je u pitanju prihod od dobiti on bi, prema ranijim prognozama, trebalo da bude oko milion i po EUR, što znači da bi finansijski efekat zakona trebalo da bude minimum 3,5 miliona.
Uređivanje oblasti igara na sreću bio je jedan od razloga zbog kojih je ministar finansija, Radoje Žugić krajem prošle godine pristao na ukidanje taksi na SIM kartice. Međutim, finansijski efekat od ovog rješenja je više nego duplo manji od taksi »euro po euro«. Godišnji prihodi od taksi na SIM kartice su bili preko osam miliona EUR.
Predstavnik Udruženja priređivanjača igara na sreću, Sava Grbović ocijenio je za Dan da predložena rješenja nemaju ni ustavni ni zakonodavni osnov, a razlozi za njihovo donošenje su odokativni.
»Povećanje koncesionih naknada izazvaće kontraefekat i neće povećati prihode u budžetu, već će ih smanjiti, jer će izazvati nezainteresovanost priređivača«, kazao je Grbović.
On je naveo da dobitke u igrama u igrama na sreću treba oporezivati, posebno dobitke ostvarene u lutrijskim igrama na sreću, ali da je oporezivanje dobitaka iz ostalih oblika igara na sreću (kazino, kladionica) skoro neprimjenjivo.
Poslanici će o setu zakona DPS-a raspravljati naredne sedmice.
(MINA-BUSINESS)