Svi smo se najmanje jednom našli u trenutku kako se otimamo ne bi li uspjeli „spasiti“ hranu koja je završila na podu i nastavili je jesti upravo zbog „pravila pet sekundi“, a prema najnovijem istraživanju, upravo to bi moglo postati pravovaljano.
Stručnjaci sa Univerziteta Aston u Velikoj Britaniji, koji su proučavali koliko treba vremena da na hranu pređu bakterije nakon što padne na pod, došli su do zaključka da što je kraće hrana na podu, „pokupi“ manje bakterija, a to smo ionako pretpostavljali.
Naučnici upozoravaju kako tekstura poda, tj. mjesto na koje nam hrana padne uveliko utiče na količinu bakterija koja će preći na hranu. Bakterije s tepiha sporije će preći na hranu od onih s laminata, pločica i ostalih ravnih površina.
I ono što nam padne takođe utiče na brzinu kojom će bakterije preći na hranu. Vlažna hrana, ona s umacima, brže će na sebe navući bakterije od one suhe poput kruha.
Stoga, glavni zaključak studije glasi: „Što brže podigneš, manje ćeš jesti“, bakterija naravno.
Istraživači upozoravaju da bez obzira na brzinu kojoj pokupimo hranu s poda, postoji vjerojatnoća zaraze od raznih bakterija, a to uveliko zavisi o bakterijama koje nam se nalaze na podu. U svakom slučaju postoji vjerojatnoća od zaraze, bez obzira na brzinu kojom hranu podignemo.
Prije nego što kažete da nikada niste primijenili „pravilo pet sekindi“, jedno drugo istraživanje pokazalo je kako je čak 87 odsto ljudi koji su učestvovali u istraživanju priznalo da su barem jednom primijenili to pravilo. Žene u nešto većem broju od muškaraca.
Izvor i foto: index.hr