U vrijeme kada je počela referendumska kampanja, zagovornici secesije su se pozivali na primjer Škotske, koja će se o izlasku iz Ujedinjenog kraljevstva izjasniti u septembru, i Katalonije, koja je, takođe, najavila referendum.
Dan prije početka izjašnjavanja građana u Veneciji, Trevizu, Vićenci, Veroni i mnogim manjim mjestima, istraživanja javnog mnjenja pokazuju da skoro 65 odsto birača podržava secesiju.
Pravo glasa ima oko 3,8 miliona ljudi, a organizatori referenduma danas su izjavili da sa dosta optimizma iščekuju rezultat izjašnjavanja naroda.
Ukoliko bi dobili većinu za izdvajanje iz Italije, novu državu bi nazvali Republika Veneto.
Organizatori referenduma kažu da su svjesni da ishod referenduma ne obavezuje Vladu Italije, ali ističu da će, ako dobiju većinu, prestati da uplaćuju poreze u državnu kasu, što bi, u suštini, bili jednostrano proglašenje nezavisnosti.
Ako dobijemo većinu, sačinićemo deklaraciju o nezavisnosti, a mnogi poslovni ljudi iz Veneta potvrdili su nam da će prestati da plaćaju poreze Rimu i početi da ih uplaćuju u lokalni budžet, rekao je za Indipendent portparol Pokreta za nezavisnost Ludoviko Picati.
On je dodao da svi znaju da neće imati lak posao kao Škoti, kojima će London priznati rezultat, ali kaže i da neće dugo čekati da se Rim smiluje.
Analitičari, ipak, ukazuju da ishod referenduma nije baš tako izvjestan, jer se mnogi plaše da li bi tako mala država mogla da opstane, pogotovo ako ne bi imala podršku Rima.
Mletačka republika, čije je sjedište bila Venecija, trajala je od devetog vijeka do 1797. godine, kada ju je pokorio Napoleon. Potom je bila dio Austrijskog carstva, da bi je 1866. anektirala novoosnovana Kraljevina Italija.
Izvor i foto: Blic.rs