Razni savjetnici upozoravali su kako se treba kloniti masti, ali najnovije analize 72 studije sprovedene na 600.000 ispitanika, pokazuju kako ne postoji veza između zasićenih masti i bolesti srca.
Nakon opsežne analize, pokazalo se i da takozvane zdrave masti nemaju uticaj na rizik od srčanih bolesti. Ali, dva tipa masnih kiselina omega 3 u ribljem ulju EPA i DHA i masnih kiselina, vezani su za smanjenje rizika od bolesti srca. Ipak, dodaci omega 3 i omega 6 masnih kiselina nemaju taj uticaj. Ova studija sprovedena je zbog sve veće kontroverze zbog važnosti šećera i masti, i njihoviog uticaja na ljudski organizam.
Već duže se smatra da unos masti u organizam utiče na srce i prouzrokuje gojaznost. Najnovije britansko istraživanje pokazalo je kako su, u stvari, nepošteno demonizovane i da zapravo treba optužiti - šećer. Vodeći naučnik koji je radio na istraživanju, dr Radživ Čovdari sa Univerziteta Kembridž kaže kako su ovi naučni rezultati nove smjernice za nutricioniste.
- Kardiovaskularne bolesti su vodeći uzrok smrtnosti u svijetu. U 2008, više od 17 miliona ljudi umrlo je od kardiovaskularnih problema širom svijeta - rekao je dr Čovdari.
Kako bi uspješnost prevencije i liječenja bila što bolja, potrebno je informisati se o najnovijim naučnim dokazima.
Tim koji je ovo istraživanje objavio u Analima interne medicine (Annals Of Internal Medicine), provodio je analizu 72 studije, u kojima je učestvovalo 600.000 ispitanika u 18 zemalja. Najvažniji zaključak je da ne postoji veza između zasićenih masnih kiselina i bolesti srca.
Masti su dobile epitet nezdrave hrane zbog pogrešnih tumačenja naučnih studija.
Foto: photobucket.com