
Sajmovi knjiga su korisna stvar. U najširem smislu, oni služe ili da vidite koliko ste mali, ili koliko ste veliki. Jer se kulturom se mjeri jedna nacija. Ovogodišnje učešće Crne Gore, tj. crnogorskih izdavača predvođenih Otvorenim kulturnim forumom sa Cetinja, na Međunarodnom sajmu knjiga u Lajpcigu, pokazalo je koliko smo i mali i veliki. U to da smo mali, ruku na srce, nijesam ni sumnjala, ali sad znam da smo manji nego što bi smjeli biti. U raskošnom svijetu paradoksa, vjerovatno smo najmanji.

Paradoksalno, postoje i nekolike situacije zbog kojih smo najveći: najveći smo po najmanjem budžetu za izdavaštvo i prevodilaštvo u regionu i, vjerovatno, u istoriji izdavaštva; najveći smo što između ovih devet izlagača i još nekoliko onih koji nijesu ove godine izlagali, uglavnom iz ličnih i političkih razloga, malo ko s kim zbori; najveći smo što su ovakvi apsurdi opšta mjesta, destruktivne strasti kojih ćemo se teško osloboditi, ako nam u budućnosti prioriteti budu isti.

Sajmovi knjiga su takođe mjesta gdje se sklapaju poslovi i razmišlja o budućnosti izdavaštva i autora. Ove godine su za crnogorsku književnost bili zainteresovani ljudi poput Dietmara Bohma, marketing menadžera izdavačke kuće Helbling.
Reportažu o crnogorskom izdavaštvu uradio je Mirko Schwanitz, glavni urednik German Culture Radio-a koji je dio šire grupe IC-MN (International Correspondence - Media Network). Crnogorski autori su nastupili na večeri u organizaciji Udruženja Crnogoraca „Perper“ (Montenegrinisch-Saechsische Gesellschaft e.V. „Perper“) iz Lajpciga, koje vodi Mijodrag Zečević. I njemačkim medijima je dato nekoliko intervjua...

