Pavićević dalje navodi da bi problem koji ljekari Urgentnog imaju u posljednje vrijeme, zbog učestalih napada na osoblje ove ustanove mogao biti riješen, tako što bi se zabranio ulazak pratnje pacijenta.
Predsjednik Sindikata zdravstvenih radnika smatra da suština problema leži u činjenici što zdravstveni radnici gotovo nikad ne žele da podnesu krivičnu prijavu protiv građana koji prave incidente. Stoga, Sindikat zdravstva trenutno razmatra modalitete da se osmisli institut zaštitnika zdravstvenih radnika, po ugledu na ombudsmana - osobe čija bi službena dužnost bila da procesuira sve one građane koji vrše agresiju nad zdravstvenim radnicima.
- Nijesmo upoznati sa inicijativom Dobričanina. Međutim, svaka inicijativa koja će uticati na to da zdravstveni radnici budu zaštićeni na bolji način, po meni, je dobra. Nameće se pitanje, da li je to moguće na takav način ostvariti, jer sam mišljenja da bi to moralo da se uradi sistemski - za sve zaposlene u zdravstvu - kazao je Pavićević za Portal Analitika i pojasnio:
- Mislim da u ovom trenutku treba podrobno izanalizirati da li je ta inicijativa pravno moguća - odnosno, ko su sve zaposleni koji mogu da dobiju status službenog lica, u kojim službama, kako i na koji način bi to bilo regulisano... da li su to samo ljekari ili čitav medicinski kadar... U svakom slučaju, pretpostavljam, da bi iz svega toga moglo da se desi nešto dobro, a to je da određeni zaposleni radnici u sistemu zdravstva dobiju taj status i da samim tim imaju bolju zaštitu.
Pavićević kaže da je suština problema u tome što zdravstveni radnici ne podnose krivične prijave protiv građana koji prave incidente.
- Suština problema je u tome što zdravstveni radnici gotovo nikad neće da podnesu krivičnu prijavu protiv građana koji prave nerede. Sindikat zdravstva trenutno razmatra modalitete da se osmisli institut zaštitnika zdravstvenih radnika, po ugledu na ombudsmana, osobe čija bi službena dužnost bila da procesuira sve one građane koji vrše agresiju nad zdravstvenim radnicima. Mislim da treba ići u tom pravcu i da je tako nešto ostvarivo - kaže Pavićević za Portal Analitika.
Predsjednik Sindikata zdravstva navodi da bi bilo manje incidentnih situacija u Urgentnom centru, kad bi se zabranio ulazak pratnje pacijenta u ustanovu.
- Ono što smo mi, kao sindikat, predočili i tražimo kada je u pitanju Urgentni centar, jeste da se zabrani ulazak pratnji pacijenata u UC, jer je pratnja pacijenata ta koja pravi probleme, a sami pacijenti rijetko. Nije nam jasno zbog čega se ustalio takav pristup da sa pacijentom može ko god hoće da uđe u Urgentni centar, jer je onda mogućnost incidentnih situacija povećana. Mislim da bi taj problem mogao prilično jednostavno da se riješi na način što bi u Urgentni centar ušao samo pacijent, odnosno osoba kojoj je ugroženo zdravlje, dok bi ostali morali sačekati ispred, iza vrata ustanove, dok se pacijentu pruži pomoć i tvrdim da bi u tom slučaju bilo vrlo malo, ili nimalo ovakvih problema - zaključio je Pavićević.
foto:www.dan.co.me