Konoli je u četvrtak govorio na konferenciji fondacije Sepling (TED konferencija) u Vankuveru, i tom prilikom je saopštio da ono što ovaj teleskop čini toliko revolucionarnim jeste činjenica da može da snimi više podataka od ma koje druge tenologije.
Sa najvećom digitalnom kamerom na svijetu, ovaj će teleskop - montiran na vrhu planine u Čileu - biti u stanju da proizvede 15 terabajta podataka za noć. On je u stanju da se usmjeri na jedva vidljive objekte i da ih dosad nezabilježenom brzionom snima - što znači da će naučnici biti u stanju da vide trenutne promjene u sjaju, ili u položaju objekata na nebu.Konoli tvrdi da bi za sagledavanje samo jedne slike cijelog neba sa LSST bilo potrebno 1.500 TV ekrana visoke definicije, a posmaranje i naučno proučavanje svih tih majušnih promjena na noćnom nebu će, prema njegovim riječima, “izvrnuti naglavce naše razumijevanje svemira”
Naučnici bi ove slike mogli da koriste za praćenje asterodida, uključujući i one koji prete da udare u Zemlju, ili pak one koji bi mogli da sadrže vrijedna rudna blaga, a toko narednih 10 godina očekuju da LSST u svemiru otkrije milijarde objekata za koje trenutno ni ne znamo da postoje. Ovi podaci će biti stavljeni na raspolaganje javnosti, tako da će svako imati pristup tim informacijama.
Prema zvaničnom saopštenju sa sajta LSST, ovaj spektakularni teleskop se još uvijek nalazi u fazi razvoja i izgradnje, a krajem decenije će biti u potpunosti osposobljen za rad.
b92