Delikatna operacija, koja počinje danas, obilježava sljedeću fazu u misiji vrijednoj milijardu dolara Evropske svemirske ageincije i koja bi trebalo da istraži drevne "lutalice" našeg sistema.
"Uspavan" 2011. kako bi čuvao energiju, robot će početi jednonedjeljni program "buđenja" i obnavljanja sistema, prije slijetanja na kometu 67P/Čurjumova – Gerasimenko.
Nazvan Philae, ovaj lender težak 100 kilograma koji prenosi Rosetta letjelica, je "zvijezda" misije koja traje već 10 godina i nalazi se na sedam milijardi kilometara dugom putu u unutrašnjem dijelu Sunčevog sistema.
Kometa prati eliptičnu orbitu oko Sunca, ostavljajući spektakularne tragove gasa i prašine iza sebe.
Kosmolozi objašnjavaju da su komete drevna mješavina leda i prašine, ali i svojevrsne "vremenske kapsule" koje nude uvid u Sunčev sistem koji se formirao prije više od 4,5 milijardi godina.
Neki naučnici smatraju da su komete donijele najveći dio vode iz današnjih okeana, a možda i složene molekule koji su pokrenuli život na Zemlji.
Tu nastupa Philae: on je opremljen sa 10 instrumenata koji će analizirati površinu komete otkrivati tajne njenog sastava i organske hemije.
Filip Gudon iz francuske CNES svemirske agencije kaže da je Philae 33 mjeseca proveo u nekoj vrsti "hibernacije". "Buđenje" će predstavaljati uključivanje računara koji je bio ugašen tri godine.
"Do početka Jula, Rosetta će se nalaziti na oko 50.000 km od komete, a početkom avgusta ne dalje od 150 km", kaže Gudon.
U avgustu će satelit biti ubačen u orbitu 25 km iznad komete 67P/Čurjumova – Gerasimenko i tražiti pogodno mjesto za slijetanje Philae.
Jedanaestog novembra Rosetta će se približiti na dva do tri kilometra od površine i spustiti svoj dragocjeni teret.
Lender u obliku kutije "dočekaće se" na tri noge, ispaliti dva harpuna u površinu, kako bi ostao pričvršćen, a zatim se dodatno obezbijediti posebnim šrafovima, prije nego što počne sa radom.
Kamere će slati slike površine, a mikroskopi i spektrometri analizirati uzorke uzete sa dubine od 24 cm.
Tokom posljednjih 25 godina, 11 letjelica bez ljudske posade poslato je u misije na komete, ali nijedna nije sletjela.
Ako slijetanje prođe kako treba, misija Philae trajaće četiri do šest mjeseci. Međutim, ako se ne "probudi" ili padne prilikom spuštanja, Rosetta će sama nastaviti praćenje komete u trajanju od 17 mjeseci.
Izvor: b92.net