- Ja sam “Bijelo dugme” i bez mene nema nikakvog jubileja. Svi znaju da smo Goran i ja napravili taj bend i deset godina vladali jugoslovenskom scenom. Smiješno bi bilo da neki pjevači koji su u tom bendu bili po godinu dana smatraju da imaju više prava od mene. Zasad sa mnom niko nije kontaktirao povodom četrdesetogodišnjice “Bijelog dugmeta”. Samo sam razgovarao sa Vladom Pravdićem i Sinišom Škaricom povodom reizdanja albuma “Bijelog dugmeta” - kaže Bebek za “Blic”.
Kamen spoticanja njegovog angažmana sa “Bijelim dugmetom” je hrvatski ultranacionalista, pjevač Mark Perković Tompson. Bebek je ranije bio gost na njegovom koncertu povodom obilježavanja godišnjice “Oluja” u Čavoglavama. Iz izvora bliskih producentu koji se trudi da okupi bend članovi ove grupe zbog toga ne žele da budu na bini sa njim.
- Da nije mene zvao Tompson, vjerovatno bi ta cela stvar imala istu percepciju kao i pre. Nije u pitanju nacionalizam, ja bih to pre nazvao patriotizmom. U njemu postoje određeni simboli koji se ne mogu povezati sa patriotizmom nego više sa nacionalizmima, ali sukobi se ne bi mogli riješiti kad već nastanu bez upotrebe simbola. Dan pobjede svako ima pravo da slavi i takvoj priredbi se ne treba baš gledati u zube. Sada je to zaista narodna zabava na koju ljudi dolaze da proslave “Oluju” bez ikakvih znamenja. Baš je moj dolazak tamo doprinio tome da se slika te proslave promijeni. Ne samo ja, tamo je nastupio i rok bend “Opća opasnost”. Ni oni ni ja nemamo pesme koje su na bilo koji način povezane sa drugim temama, osim s onima čime se bavimo cio život - rekao je Bebek.
Bend od 1974.
„Bijelo dugme“ je 1974. osnovao Goran Bregović. Raspali su se 1989. Posle 16 godina, “dugmići” su se ponovo okupili i održali tri koncerta - na sarajevskom “Koševu”, na zagrebačkom “Maksimiru” i beogradskom Hipodromu. Međutim, posle toga su nastavili svojim putem, a najteže će biti privoljeti Bregovića da opet zasvira.