Kultura

Premijera nagrađenog „Kineza“ u junu: Da li je lako biti drugačiji?

3104gradsko
D
ruga ovogodišnja premijera Gradskog pozorišta – čak četvrta od početka sezone – trebalo bi na mnogo načina da promijeni aktuelni odnos tema na savremenoj sceni i, prije svega, publike kojoj su te teme namijenjene. Biće to koprodukcija „Kinez“ čija je praizvođenje najavljeno za 28. jun u Kotoru.

Premijera nagrađenog „Kineza“ u junu: Da li je lako biti drugačiji?
Portal AnalitikaIzvor

Kako je na današnjoj konferenciji za novinare najavila direktorka jedinog teatra u Crnoj Gori za djecu i mlade, Ivana Mrvaljević, praizvedba ovog komada sa Dramske scene za djecu realizuje se u saradnji sa ASSITEJ centrom u Crnoj Gori, Fondacijom Kotorski festival pozorišta za djecu i Kulturnim centrom „Nikola Đurković“ iz Kotora. Riječ je o postavci prvog pobjednika prošlogodišnjeg Konkursa za dramski tekst za djecu i mlade, čiji je autor Maja Todorović, a koju će režirati Anja Suša. Podsjećajući na bijenalni konkurs ASSITEJ-a, Mrvaljević je istakla da je odluka žirija bila jednoglasna i citirala njihovo obrazloženje:

- Riječ je o suptilnom, poetski napisanom komadu za uzrast preko 12 godina, koji ozbiljno pristupa temi bolnog odrastanja u okruženju poremećenog sistema vrijednosti, u kojem imaginarni, iščašeni svijet igrica postaje realnost otuđene, usamljene, zbunjene djece.Tekst se svojoj ciljnoj publici obraća sa punim poštovanjem, ne podcjenjujući njene emotivne i intelektualne potencijale, bez natruha paternalizma i didaktike.

Autorka komada Maja Todorović, s posebnim emocijama je govorila o „Kinezu“. Naime, to je bila njena diplomska predstava na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu.

- Intimno, to je men najdraži komad koji sam napisla i raduje me što će biti izveden. Moram priznati da je žiri jako dobro prepoznao ono što je glavna linija komada. Mogu da dodam da se drama bavi djecom koja su odrastala u periodu kada su sve stvari oko nas postale same sebi dovoljne. Zbog toga su moji junaci djeca koji traže ljubav na nekom drugom mjestu, kada već ne mogu tamo gdje treba – kod kuće.

Mlada dramaturškinja precizira da djeca, kao i sve mi, živimo u konzumerističkom svijetu opsjednutom sticanjem i materijalnim, gdje je dominantan utacaj interneta, medija, igrica... I zato iz njega niko ne može biti izostavljen.

- Dječak i djevojčica u ovoj drami pokušavaju da budu drugačiji, da pronađu trunku emocija koja ih spaja. Tu djeca smatraju čudnom, otuđenom, ali su u stvari normalna. Samo pokušavaju da sazru na neki drugi način, koji u ovom vremenu nije prihvaljiv. Tu je i „Kinez“, dječak koji nosi simboličke konotacije kako je to danas biti drugačiji – dodala je Todorović.

Ona je zahvalila na pažnji koju je dobila nagrađenim komadom, jer kaže da se to obično ne događa mladim piscima.

3104gradsko1Nakon gostovanja njenih predstava u više navrata, Anja Suša prvi put režira u jednom crnogorskom teatru. U regionu prepoznata i nagrađivana kao rediteljka, je istakla da joj posebnu čast čini što režira komad namijenjen mladima. Bez mnogo riječi o radu na samom komadu – jer će o tome moći da govori tek nakon zaokružene predstave – on je kratko rekla da će na komadu raditi u Podgorici tokom aprila, da bi ga kasnije prilagodila ambijentu Kotora, gdje kome će imati prvo izvođenje u okviru ovogodišnjeg Kotor Arta. Suša, koja je deset godina bila na čelu Malog pozorišta „Duško Radović“ u Beogradu, podsjetila je da je upravo scena za djecu i mlade je u fokusu njenog rediteljskog rada.

- Pozorište za djecu i mlade ima marginalizovanu poziciju, smatra se manje važnim u odnosu na sva ostala. A upravo ova vrsta pozorišta je veoma važna za razvoj društva – ono je značajan društveni projekat. Tim prije kada je riječ o djeci koja rastu u društvu opterećenom događajima iz devedesetih godina, nedovršenim tranzicionim situacijama koji i dalje traju. Pozorište za djecu i mlade je direktan rad na budućnosti jednog društva, jer se obraćate onima koji će tek doći. Ne mislim da takvi komadi treba da imaju posebno edukativnu, didaktičku crtu. Njihova prava svrha se nalazi upravo između tog edukativnog i značaja samog pozorišta – smatra ona.

Suša takođe kaže da je veoma često – ili, skoro uvijek – u situaciji da objašnjava što je teatar za mlade. Ne samo u regionu, već i mnogo šire pošto radi i u Švedskoj. Tako precizira da je u „uređenim sistemima“ Skandinavije posebno prepoznata kultura za djecu, ali se ne može reći da je „na nivou na kome bi trebalo da bude“.

- Kod nas je taj projekat pozorišta za djecu i mlade u povojima, i to kuntinuirano... Nikako da dobije svoje mjesto. Komad „Kinez“ Gradskog pozorišta želi upravo da afirmiše ovaj tip teatra. I želim im sreće u tome, jer znam da taj put neće biti lak – zaključila je rediteljka.

U predstavi će, po ideji rediteljke i kompozotora Igora Bostuškog, učestvovati i podgorički Dječiji hor „Zvjezdice“. Bostuški je istakao kako je rad sa tim ansamblom odličan i da će biti „tretiran na drugačiji način“ u samoj predstavi. Takođe dodaje kako hor treba da bude uključen u kulturnu viziju Podgorice, „jer nosi ogroman potencijal“. S druge strane, rukovodilac hora Ana Klepić kaže da joj je „jako drago što ih se neko sjetio“, jer će time konačno biti u prilici da se pokažu i u drugom svjetlu.

Još jedna saradnica Suše, kostimografkinja Maja Mirković, prvi put radi u Crnoj Gori. Kada su u pitanju njena ostvarenja, pravu viziju će imati tek na kraju. Zato je rekla da uvijek ima želju da „kostim bude potencijalni okidač za neka druga tumačenja lica na sceni“. Scenografkinja, koji će prvi raditi u Kotoru, a zatim u Podgorici, je Zorana Petrov.

U „Kinezu“ igraju troje glumaca Gradskog pozorišta: Jelena Simić, Emir Ćatović i Goran Slavić. Naslovnu ulogu tumači Slavić, koji je danas otkrio prve korake u radu sa Sušom protekla dva dana.

- Prvi susret sa rediteljem i ekipom je, obično, odmjeravanje. Ali, već sada je taj rad otvorio neku novu fioku u glavu, prisjetio me na neke stvari kada sam bio dijete od sedam godina i kad sam, zbog rata, došao iz Mostara u Crnu Goru. Iako je to čudno, sve me prisjetilo na neke lijepe stvari, kako sam te dječije probleme rješavao kao sedmogodišnjak – kazao je on i izrazio nadu da će predstava biti dobra „jer iz dobre atmosfere uvijek dolazi dobra predstava“.

- Mislim da će biti insiprativno raditi na „Kinezu“. Uloga je zahtjevna, jer igram dijete sa Daunovim sindromom. Na vagi, gdje su s jedne strane djeca koja su uvučena u kolotečinu današnjice i otuđena, on je ona druga strana – strana ljubavi i prisnosti – rekao je Slavić.

3104gradsko2Na kraju, svoje zadovoljstvo izrazio je i reditelj Petar Pejaković, koji se nalazi na čelu Fondacije Kotorskog festivala pozorišta za djecu.

- Doživljavam ovaj projekat drugačije od drugih: prvi put u Crnoj Gori možemo da promovišemo dramski tekst za djecu i mlade. To je prilika da imamo predstave koji se neće igrati samo jedno ljeto, prilika da se mladi autori izraze i pozabave temama za mlade, jer su upravo oni nedavno iskoračili iz tih godina.

U ime ASSITEJ centra u Crnoj Gori, Pejaković je okrivno najavio da će naredni konkurs biti raspisan najkasnije naredne zime.

- Koristim priliku da pozovem sve mlade dramturge iz Crne Gore, sa cetinjskog Fakulteta dramskih umjetnosti, da u njemu učestvuju. Takođe ćemo održavati dinamiku da svake druge godine radimo novu predstavu u koprodukciji, što nam je svima jako važno, i siguran sam da ćemo u tome istrajati. Bolno je znati da je ovo stvar margine, a ja pozorište za djecu i mlade doživljavam avangardom i, nadam se, nešto što će doći za pet, deset godina.

Pejaković posebno potcrtava da Fondacija Kotorskog festivala pozorišta za djecu prvi put ima koprodukciju sa Gradskim pozorištem, sa kojim druženje traje već dvije decenije.

- Zato se nadam da ćemo imati još koprodukcija koje će se dugo igrati i pokrenuti neke nove scene. Neophodno je da se otvori još jedno mjesto za djecu i mlade, jer je ovo sada premalo – podsjetio je Pejaković.

Direktorica Gradskog pozorišta saglasila se da su koprodukcije dobre i za ekonomski momenat i za prezentovanje zajedničkih ciljeva oko kojih se okupljaju. Rezultat toga je, dodaje, upravo bijenalni konkurs za dramski tekst i njegova produkcija. Mrvaljević je kazala kako će podgorička, „scenska“ premijera „Kineza“ biti upriličena tokom septembra, na početku naredne sezone Gradskog pozorišta.

- Podgorička premijera biće u sklopu posebne akcije na kojoj tek radimo, a kojom želimo da što više mladih dovedemo u pozorište i da ih zaintrigiramo – zaključila je Mrvaljević.

K.J.

Foto: I.Božović

Portal Analitika