Sniježna opservatorija u vazduhu obavila je prvi let tokom sezone proljećnog topljenja snijega u cilju prikupljanja ključnih informacija o lociranju vode tokom trenutne zapadne suše, što je prekretnica u mjerenju količina snijega.
Tomas Pejnter, naučnik američke svemirske agencije, kaže da je istraživanje omogućilo osnovne, ali važne podatke o snijegu.
“Koliko brzo se topi? Gdje se topi? Kolika je akumulacija? Prije ovog projekta, nijesmo imali kompletne prostorne informacije. Imali smo samo fragmentirane podatke”, kaže Pejnter.
NASA koristi tzv. leteću sniježnu opservatoriju za mjerenje snijega na planinskim vrhovima Kalifornije i Kolorada, što pomaže pri mjerenju količine vode, koja se sliva u rijeke i potoke tokom svakog proljeća.
Prethodne procjene količina snijega obavljane su ručno, a mjerenja su često bila pogrešna. Osim toga, najviše snijega se nalazi na velikim visinama, što nije bilo dostupno ljudima.
Pejnter kaže da je precizno mjerenje snijega veoma važno, s obzirom da 75 do 80 odsto vode u zapadnim američkim državama dolazi njegovim topljenjem. Avion u kojem je opservatorija, sa 6.000 metara koristi lasere za mjerenje dubine snijega i koliko se vode u njemu nalazi.
Snimak se takođe koristi za procjenu količine sunčevih zraka koji se reflektuju i koje snijeg apsorbuje, što daje podatke o tome kojom se brzinom snijeg topi.
Naučnici zatim spajaju te dvije informacije i prate događaje tokom vremena kako bi uočili promjene i tako dobili kompletnu sliku.
Vladini zvaničnici će koristiti podatke za kontrolisanje mogućih poplava, dok će farmerima to koristiti za bolje planiranje usjeva.
VOA