- Oni nisu poklon niti donacija, već ih je MCCG kupio prije pet godina. Do sada smo ih uspješno čuvali i odolijevali pritiscima da se oni postave i koriste u nekim drugim prilikama, znajući da ako ih negdje drugo stavimo, nikada neće imati pravu namjenu. U Crnoj Gori je i prije bilo dobrih klavira, ali sticajem okolnosti ostajali su zatvoreni ili su povremeno korišćeni, a loše održavani. Mi smo naše čuvali svih ovih godina, a sada ćemo ih pokazati da bi publika mogla da ima sliku kako će izgledati kada se uskoro preselimo u nove prostorije – dodao je on.
Ovogodišnji 13. A tempo, kao što je već najavljeno, biće održan od 7. do 11. aprila u Crnogorskom narodnom pozorištu, a u okviru njega biće priređeno šest programa: pet koncerata i jedna promocija.
- Ovaj muzički segment u Crnogorskom narodnom pozorištu organizuje se u saradnji sa Muzičkim centrom Crne Gore. Kao i svaki festival, i ovo izdanje A tempa ima svoje specifičnosti. Odlučili smo da napravimo flešbek, presjek onoga što se dogodilo i promijenilo na A tempu od njegovog nastanka do danas. Zato će biti identičan prvom izdanju i posvećen klaviru. Tada je to bio, na neki način, „iznuđeni“ festival, plod onoga što smo u tom trenutku imali: uspješnu katedru za klavir na Muzičkoj akademiji na Cetinju, pola orkestra, koji smo uspjeli da sastavimo, i želju da pokrenemo ovakvu manifestaciju – istakao je Mirković, koji je bio urednik muzičkog programa CNP-a u vrijeme nastanka festivala.

- Međutim, to nije razlog da se od njega odustaje. Zato smo još od kraja 12. A tempa počeli da razmišljamo o tome da ove godine imamo festival primjeren oranizacionim uslovima CNP-a i MCCG. Jer, i mi smo radimo u kriznim uslovima, u kojima moramo da budemo krajnje realni. U ovim, tekućim, mislimo da će šest koncerata biti odličan izbor i da će u najboljem svjetlu pokazati kako se sve mijenjalo tokom skoro 14 godina.
Mirković je zatim iznio neke činjenice vezane za umjetnike i repertoare koji će se čuti naredne sedmice na Velikoj sceni CNP-a. Istakao je da je selektovano pet koncerata reprezentativnih umjetnika sa visokom reputacijom.
- Čast da otvori 13. A tempo pripašće makedonskom pijanisti Simonu Trpčeskom, koji je sada najveća pijanistička zvijezda u regionu. Koncert druge večeri biće neobičan spoj pijanista koji žive i rade u Francuskoj: klavirski duo Mihaela Rudija i Miše Alperina koji izvodi autorski repetoar raznolikih fantazija na poznata klavirska djela. Trećim koncertom ćemo spojiti dvije sfere muzike, klasičnu i popularnu. Nastupiće poznati krosover pijanista Maksim Mrvica, a publiku očekuje atraktivan program i nastup. Četvrte večeri čućemo Crnogorsku selekciju – domaće pijaniste različitih uzrasta. Među njima je, ujedno, najmlađi učesnik ovog A tempa, učenik Aleksandar Božović, koga mnogi smatraju velikim talentom. Zatim će nastupiti Milena Kaluđerović, koja se nedavno vratila iz Austrije sa specijalizacije, a u drugom dijelu večeri Boris Kraljević, koji je bio i na prvom A tempu. Festival će zatvoriti Konstantin Lifšic koji će sa Crnogorskim simfonijskim orkestrom izvesti čuveni Koncert br. 1 za klavir i orkestar u b-molu Petra Iljiča Čajkovskog, a zatim će CSO izvesti Betovenovu Treću simfoniju, poznatiju kao „Eroika“. Još jedan bitni sadržaj tokom pet dana ovog festivala je promocija albuma najboljeg srpskog pijaniste Aleksandra Serdara. On je dugogodišnji saradnik MCCG, a predstaviće disk sa numerama koje je ranije snimio za nas – najavio je Mirković.
Na pitanje koliko je novca ove godine izdvojeno, potvrđene su ranije najave da će budžet biti zaokružen na 40.000 eura.
- Po parametrima za većinu drugih festivala – naročito onih koji se održavaju tokom ljeta - ovo je „sirotinjski“ budžet. Ali, nije bitno koliko je novca, već da na ovih pet koncerata nastupaju velika pijanistička imena. Sa ovoliko novca koliko smo imali na raspolaganju, uradili smo ono što je sigurno najbolje – zaključio je Mirković.

- Nisam svjedočio počecima A tempa, ali znam da je otežavajuća okolnost bila i publika koja prati umjetničku muziku i tadašnja javnost. A mi smo uspješni onda kada nam je sala puna. Zato me posebno raduje što se za koncerte koje organizuje MCCG u pozorištu danas traži karta više, pa publika čak i stoji.
Za Ljumovića je posebno značajno da, u vrijeme kada je i kultura postala tržište, kupovina ulaznica svima obezbjeđuje uživanje u kvalitetnim programima.
- Kupovinom ulaznica za progarame ovogodišnjeg A tempa svi skupa ulazimo u konstituisanje kulturnog tržišta na kome CNP i MCCG pokušavaju publici da publici ponude najbolje umjetničke programe. Svako tržište kulture ima i svoje fenomene, a fenomen ovogodišnjeg A tempa pokazuje da je broj od 382 mjesta u sali CNP-a nekada nedovoljan za zainteresovanu javnost.
Sa željom da umjetnost bude dostupna svima, Ljumović je dalje istakao da ulaznice za programe A tempa koštaju deset eura.
- Svi oni kojima je to puno, ulaznice će dobiti gratis, dok ih bude za koncerte tokom festivala A tempo – kazao je direktor CNP-a i dodao da je koncert Maksima Mrvice rasprodat još 27. marta, kada je objavljen repertoar nacionalnog teatra za april.
- Muzika koja će se izvoditi tokom 13. A tempa je različita i varira od Skarlatija do savremenih improvizacija. Ovim presjekom smo dali odličan izbor kompozicija, vrhunske pijaniste i predstavljamo dva nova klavira, uz podsjećanje na sve one pozitivne stvari koje su se desile na muzičkoj sceni Crne Gore u proteklih petnaestak godina – zaokružio je Mirković današnje predstavljanje 13. A tempa, nadamo se i posljednjeg čiji će program biti izvođen isključivo u nacionalnom teatru.
K.J.