Na malom Saturnovom mjesecu, Enceladusu, otkriven je podzemni okean, koji je približne veličine poput jezera Superior, najvećeg od pet Velikih jezera u Sjevernoj Americi.
Ovaj okean je dubok oko 10 kilometara, a nalazi se ispod ledene kore debljine 30 do 40 kilometara. Prema izjavama istraživača, okean se dodiruje sa stjenovitim dnom. Ova činjenica donosi pretpostavku da su u takvim okolnostima moguće složene hemijske reakcije, koje su vrlo pogodne za osnovne oblike života.
Istraživanje je predvodio Luciano Les, sa univerziteta Sapienza u Rimu, a zasnovana su na podacima letjelice koju je NASA lansirala s ciljem da pluta među Saturnovim satelitima.
Les je sa svojim timom istraživača otkrio da se okean prostire na južnoj hemisferi mjeseca i ne isključuje mogućnost da se prostire po cijelom Mjesecu.
Letjelica američke svemirske agencije je 2005. godine snimila led i vodenu paru iz pukotina Saturnovog mjeseca, odnosno njegovog južnog pola. Novo otkriće potvrdilo je njihovu tadašnju sumnju.
Mlazovi koji su uočeni sadrže slanu vodu i organske molekule, koji su osnovni sastojci za život.
Enceladus se ispostavio kao vrlo prijatno iznenađenje za istraživače, budući da su ga oduvijek smatrali vrlo nezanimljivim nebeskim tijelom.
foto: telegraf.rs