Svijet

Nesuđeni finansijski centar od 45 spratova kao mjesto za siromašne i prognane

 

05karakaspoc
D
avidova kula, oblakoder visok 45 spratova trebalo je da bude finansijski centar i ponos Karakasa. Sada je mjesto gdje su sklonište od siromašta i surovih ulica prijestonice Venecuele našli svi prognani i zaboravljeni.

Nesuđeni finansijski centar od 45 spratova kao mjesto za siromašne i prognane
Portal AnalitikaIzvor

Zgrada visoka 45 spratova, sa heliodoromom i prelijepim pogledom, sagrađana je kako bi postala novi finansijski centar u Karakasu, glavnom gradu Venecuele.



Od kada je napuštena, prije približno 20 godina nakon povlačenja brojnih bankarskih firmi iz ove zemlje, ona je ostala poludovršena i pretvorila se u ono što se jedino može opisati kao "najviša straćara na svijetu".



Zgradu su zauzeli ljudi koji nemaju drugi dom 2007. godine, što je vlast dozvolila, i sada nju naseljava nekih 3.000 ljudi.



Dok neki ovu građevinu nazivaju domom, mnogima je ona "jazbina lopova". Oni koji žive u njoj kažu da je ona daleko sigurnija od ulica Karakasa sa kojih su pobjegli.



- Ima mnogo više reda ovdje, i manje kriminala nego na ulicama - kaže Tais Ruiz (36), stanovnik 27 sprata.



Kao i mnogi koji žive ovdje, Ruiz je napustila svoju straćaru gdje je živjela na istoku Karakasa 2010, i preselila se u ćetvorosobni stan, gdje živi sa mužem i petoro djece.



05karakastekst

Porodica je prvo živjela u šatoru, u prostoriji koja je inače trebalo da bude luksuzna kancelarija. Vremenom su skupili stari namještaj, cigle, pa čak i opremu za roštiljanje, i stvorili nešto što sada zovu domom.



Nikada prije nisam živjela u stanu. Tako nam je udobno sada. Tamo gdje sam prije živjela, mafijaški obračuni su bili svakodnevni. Jednom sam pronašla leš na pragu. Pogledajte nas sad -  priča Ruiz.



Hodnici su očišćeni, natpisi sa kućnim redom i pravilima ponašanja su okačeni svuda, a svaki prekršaj se strogo kažnjava



05karakas3

Iako je zgrada nedovršena, prvih 28 spratova su sigurni za život, iako je bilo potrebno da stanari izvrše neke dodatne popravke i radove. Takođe su morali sami da uvedu struju i vodu.



Porodice plaćaju oko 32 dolara mjesečno, za održavanje zgrade, a te pare se djelimično troše i na policijske patrole.  



Neki pogledaju na ovu zgradu i kažu "ovdke žive prognani, kriminalci, propalice". Drugi nazivaju ovo mjesto svojim domom.

 

pressonline.rs

Portal Analitika