Zanimljivosti

UPOZORENJE ASTRONAUTA: Na djelu je kosmički rulet, od asteroida nas štiti samo sreća

2104udar_meteor
U
prkos tome što u medijima često možemo da vidimo najave "bliskog" prolaska nekog asteroida pored Zemlje, mnogi misle da je mogućnost udara u našu planetu prilično mala. Međutim, čini se da to nije sasvim tačno, barem ako ćemo vjerovati trojici bivših astronauta koji se spremaju da 22. aprila na konferenciji za medije svijetu objave svoja zabrinjavajuća otkrića.

UPOZORENJE ASTRONAUTA: Na djelu je kosmički rulet, od asteroida nas štiti samo sreća
Portal AnalitikaIzvor


Naime, prema novom istraživanju šanse da ogromni asteroid udari u Zemlju su tri do 10 puta veće nego što se ranije mislilo.



Barem tako tvrdi Ed Lu, bivši astronaut i predsjednik organizacije B612 Foundation, koji će svoja otkrića, dobijena uz pomoć takozvane mreže za praćenje nuklearnog oružja, svijetu predstaviti ovog utorka.



U tome će mu se pridružiti još dvojica astronauta, Tom Džouns i Bil Enders, i iako za sad nije otkriveno mnogo, mediji prenose komentar kojim je Lu najavio predstavljanje teorije: "Pokazalo se da udari asteroida nisu rijetki - nego čak tri do 10 puta češći nego što smo mislili. A činjenica da ni jedan od tih udara nije otkriven unaprijed, dokaz je da je jedino što nas štiti od katastrofe uzrokovane udarom asteroida toliko velikog da bi uništio čitave gradove - čista sreća", kazao je i dodao da je B612 Foundation otkrio da se od 2001. godine širom svijeta dogodilo čak 26 eksplozija razmijera onih koje uzrokuje atomska bomba. Tvrdi da se za njih nije znalo jer su se dogodile na "zabačenim djelovima Zemlje".



Ipak, nismo u potpunosti bespomoćni: B612 Foundation 2017. godine planira da u svemir pošalje moćni teleskop koji bi trebalo da nam pomogne da unaprijed saznamo ako nam se približava potencijalno opasni asteroid.



Ako u neko skorije vrijeme prikupe potreban novac, Sentinel bi u svemir mogao biti lansiran tijekom 2018. godine, a trebao bi biti pozicioniran bliže Veneri, na udaljenosti od oko 275 miliona kilometara od Zemlje. S te bi lokacije mogao pratiti i objekte koje sa Zemlje nije lako uočiti zbog sunčevog sjaja.



Astronauti su uvjereni da bi samo u prvih mjesec dana Sentinel registrovao čak 20.000 asteroida čija putanja ide blizu Zemlje, što je brojka veća od svih asteroida otkrivenih uz pomoć svih teleskopa u proteklih 30 godina. Tokom šest i po godina rada mapirao bi 98 posto svih potencijalno opasnih objekata, dok se sada barata s brojkom od tek 1 posto.

Rasti Švajkart je prilično bijesan na američku vlast koja nije spremna da izdvoji novac za ovakav projekt. 'Naučni projekti poput otkrića okeana ispod leda na Europi su sjajna stvar, no to ne bi trebaoda bude vladin prioritet kada je riječ o finansiranju. Sigurnost čovječanstva mora biti važnija stvar od toga', kaže Rasti i dodaje da za državu nekoliko stotina miliona dolara za projekat poput Sentinela ne bi bilo puno novca.

Osim Rastija i Eda Lua, projekat Sentinel podržava i Tom Džouns, koji je u svemir išao space shuttleom u četiri navrata, a tu je i Bil Anders, koji je bio član posade u misiji Apollo 8 kada je 1968. prvi put obletjela Mjesec. Upravo je on autor kultne fotografije 'izlaska Zemlje', koju je zabilježio tokom oblijetanja Zemljinog prirodnog satelita.

 

foto: jutarnji.hr

Portal Analitika