Ona je dodala da o tome „koliko ćemo biti spremni da podarimo budućim generacijama zavisi od našeg sadašnjeg i budućeg ponašanja“.
Pejović je istakla da je jedan od ključnih problema u oblasti zaštite životne sredine otpad, te da je, kako joj se čini, u Crnoj Gori napravljena djelimična greška „jer smo otpad doživjeli kao nešto čega se trebamo lišiti, a ne nešto što predstavlja posebnu sirovinu ili poseban proizvod od kojih se može dobiti jako puno korisnih stvari“.

„Mogućnosti za reciklažu kod nas, jednake su mogućnostima u savremenom svijetu, ali bez uvođenja reciklaže u svakodnevni život, nemoguće je zamisliti bilo kakav cjelovit sistem upravljanja otpadom. Reciklaža je, dakle proces koji počinje u našem domaćinstvu, a edukacija o selektiranju otpada mora početi od najmlađih“, istakla je PR Reciklažnog centra.
Ona je objasnila da je aluminijumska ambalaža veoma pogodna za reciklažu jer se može reciklirati bezbroj puta a da to ne utiče negativno na kvalitet proizvoda.
Jelena Kiš iz fondacije Recan zahvaljujući kojoj je inicijativa „Svaka limenka se računa“ stigla kod nas, rekla je da je u pitanju evropski projekat koji je prvi put pošeo da se sprovodi u Velikoj Britaniji.
„Danas je on prisutan u Irskoj, Škotskoj, Francuskoj, Rumuniji, Grčkoj, te od prošle godine u Crnoj Gori“, objasnila je Kiš i dodala da je smisao akcije da se kroz praksu stvore mogućnost da se svaka limenka reciklira.
„Mi pokušavamo da napravimo program kako bi pomogli drugim organizacijama, preduzećima, hotelima, restoranima, kućnim savjetima i bilo kome ko želi da reciklira da se priključi akciji“, rekla je Kiš.
Današnji dan obilježili su i učenici i učenice O.Š. „Dragiša Ivanović“, prve škole koja je uvela selektivno odvajanje otpada.



K.Ć.