Ona ističe da se propilen glikol, koji je sastavni dio rastvora elektronske cigarete koristi u antifrizu i mnogim kozmetičkim sredstvima i pokazalo se kao materija koja dobro zadržava vlagu ali može iritirati kožu te dovesti do oštećenja mozga.
Ljaljević dodaje da su moguća i oštećenja jetre i bubrega, te bolesti kao što su rak, alergije i trovanje nervnih ćelija.
„Vezano za ove osobine materije koja se nalazi u elektronskim cigaretama, proizvođači tvrde da su dnevne doze koje se unose putem e-cigareta neštetne. Ipak, dokazano je da elektronske cigaret dovode do promjena u disajnim putevima, stvarajući stres, ali ovo su kratkoročna istraživanja“, objasnila je direktorica Centra za promociju zdravlja.
Ona dodaje da djelovanje elektronskih cigareta na zdravlje ljudi, još uvijek nije sagledano po protokolima medicinske prakse, te da se njihovo pravo djelovanje još uvijek ne može sagledati, piše Dan.
Ljaljević kaže da se jedna grupa naučne zajednice zalaže za primjenu elektronskih cigareta, jer manje zagađuju okolinu, kao i da koštaju manje, te da manje stvaraju problema u vezi sa uzgajanjem duvana.
„Međutim, druga grupa navodi da korišćenje nikotina mora imati svoje reflekse na korisnike ovih cigareta i na okolinu. Zato su ove cigareta zabranjene u javnim prostorima Australije, Brazila, Kanade, Finske, Paname, Izraela, Meksika, Singapura, u Njujorku i Oregonu, dok je u američkom gradu Bostonu zabranjena upotreba u javnom prostoru. Jedan od razloga je i činjenica da je nikotin materija koja brzo izaziva jaku zavisnost“, objasnila je direktorica Centra za promociju zdravlja.
Izvor: Dan; foto: pobjeda.me