Veliki broj glasova, pokazuju istraživanja, pokupiće francuski Nacionalni front, grčka Zlatna zora, mađarski Jobik, bugarska Ataka, austrijska Stranka slobode, italijanska Sjeverna liga, holandska Stranka slobode... Odreda se radi o strankama koje više ili manje otvoreno koketiraju s idealima fašizma i koje oko sebe okupljaju ekstremne nacionaliste.
Čak i kad bi bile blizu osnivanju zajedničkog političkog bloka, ove stranke za sada mogu samo da sanjaju preuzimanje većine u Evropskom parlamentu. Ali, nesporna je činjenica da se njihova moć i uticaj u Evropi drastično povećavaju, prvenstveno zahvaljujući dugotrajnoj ekonomskoj krizi, tradicionalno plodnom tlu za jačanje nacionalizma.
Značiće to, piše u “EU Observeru” Ester Zalan, pozivajući se na studiju sprovedenu na Institutu za politički kapital u Budimpešti, i jačanje uticaja ruskog predsjednika Vladimira Putina u zemljama Europske unije. Istraživanje mađarskog Instituta pokazuje da radikalno desne stranke u EU gotovo jednoglasno podržavaju Putina, posebno po pitanju teritorijalnih ambicija koje Rusija ima prema Ukrajini. Lideri evropskih desničarskih stranaka gotovo papagajski ponavljaju Putinovu tezu da tenzije u Ukrajini podižu Evropa i NATO, a ne Rusija.
"Stranke koje su protiv EU i koje zagovaraju snažnu nacionalnu državu u Kremlju vide odraz svojih stavova", piše Zalan, naglašavajući kako je veći broj političara s evropske ekstremne desnice putovao na Krim gdje su posmatrali referendum o otcjepljenju, kojeg su kasnije nazvali slobodnim i poštenim.
U istraživanju mađarskog Instituta za politički kapital takođe se naglašava kako postoje indicije da ruska diplomatija unutar Evropske unije radi na povezivanju stranaka s kojima imaju dobre odnose. Radi se uglavnom o strankama koje naginju ekstremnoj desnici, i/ili političkom populizmu. Navodi se tako primjer kongresa Sjeverne lige iz decembra prošle godine, kojem su prisustvovali desničari iz Austrije, Flamanije, Holandije i Švedske, ali i Putinov saradnik Viktor Zubarev. Dalje, predstavnici Jobika i Zlatne zore pozvani su na Ruski nacionalni forum, kojeg organizuju grupe bliske Putinu. Marin Le Pen, heroina evropske desnice, u Rusiji je rado viđena gošća: već dvaput ove godine se u Moskvi sastajala s vodećim ruskim političarima. Sličnih primjera ima na desetine i svi jasno ukazuju na snažne veze ruskih vlasti i evropskih desničarskih stranaka.
Sreća u nesreći do sada je bila što su evropske desničarske stranke, zbog konstantnih međusobnih prepucavanja, rijetko sarađivale. Mogu li se pod uticajem Putina i ruskih diplomata ujediniti i postati sila koja će uticati na donošenje odluka u Evropskom parlamentu?
Analitičari tvrde da je za sada takav ishod i dalje prilično nelogično očekivati. No, već sama činjenica da će u Evropskom parlamentu od ove godine biti znatno veći broj ekstremnih desničara vrlo bi lako mogla biti dovoljna za "buđenje" euroskeptičnih i nacionalističkih ideja i među pripadnicima drugih, umjerenijih stranaka. Već bi i zbog takvog ishoda, zaključuje Zalan, Kremlj zadovoljno trljao rukama.
(index.hr)