Ta "kosmička lupa", o čijem su postojanju naučnici do sada samo spekulisali, sada je definitivno locirana, teleskopom sa Havaja, a otkriće je objavljeno u magazinu “Science”.
Godine 2010, tim naučnika posmatrao je supernovu PS1-10afx i utvrdio da sija 30 puta jače od bilo koje druge zvijezdane eksplozije "svoje klase". Tada su zaključili da je riječ o potpuno novoj vrsti stelarne eksplozije.
Iako je do sada zabileženo nekoliko supernova čija bi svjetlost mogla da se poredi sa ovom, u cijelom slučaju je, tvrdi dr Robert Kvimbi sa Univerziteta u Tokiju, od samog početka "bilo nešto čudno".
"PS1-10afx razlikovala se od ostalih eksplozija na skoro svaki mogući način. Prebrzo se razvijala, njena galaksija je prevelika, previše je crvena", objašnjava Kvimbi.
Tim naučnika imao je ideju - to je obična supernova kroz uvećavajuće sočivo! Međutim, to nisu mogli da dokažu.
"Naše objašnjenje zahtjevalo je malo magije, a naučnici u principu nisu skloni magiji", kaže Kvimbi. Iako je supernova u međuvremenu izbledjela, naučnici su znali da - ako je "kosmička lupa" bila u nekom međuprostoru, nema razloga da još uvijek nije tu.
Za proučavanje galaksije koja je bila domaćin zasljepljujućoj supernovi, tim naučnika je koristio teleskop na Havajima.
"Gledajući spektar, provjeravali smo da li svjetlost dolazi iz dva izvora na dvije različite udaljenosti, i to je upravo ono što smo otkrili: postoji druga, ranije neotkrivena galaksija, koja se krije u jasnom vidokrugu, ispred supernove", priča Kvimbi.
"Objektiv-galaksija" propuštena je ranije jer se njena svjetlost gubila u bljesku supernove. "Iako nam je galaksija sa sočivom bliža, ona izgleda bljeđe, jer je čine starije zvijezde koje, kao lampe sa starim baterijama, ne sjaje tako jako", objašnjava on.
Naučnici se nadaju da će im najnovija otkrića pomoći u mjerenju širenja svemira - jer je PS1-10afx prva supernova svoje vrste koja je uvećana "jakim gravitacionim sočivom", koje je stvorilo višestruke slike zvjezdane eksplozije i zasljepljujuće svijetlo.
"Svaka slika stići će u različitom trenutku, sa zakašnjenjem koje u potpunosti zavisi od brzine širenja svemira. U principu, mjerenje tog zakašnjenja obezbjeđuje direktan put za mjerenje ekspanzije kosmosa", obrazlaže Kvimbi za BBC.
Na žalost, naučnici nisu mogli da izvrše merenja na slučaju supernove PS1-10afx, jer je izbledjela prije nego što su otkrili njen stvarni značaj. Ali, sada će znati šta da traže, jer otkriće nagovještava da postoji još mnogo supernova koje prolaze kroz "kosmičke lupe".
b92