Ministri inostranih poslova dvije zemlje, Sergej Lavrov i Adrej Deščica, ostali su na suprostavljenim stavovima, koje ostale kolege iz 30 zemalja nijesu uspjeli da približe.
Jedina zajednička tačka jeste da su Kijev i Moskva spremni na nastavak pregovora, odnosno “Ženevu 2”, kao što je predložio ministar inostranih poslova Nemačke Frank Valter Štajnmajer, ali svako uz svoje uslove.
Lavrov rekao da je uslov da na budućim pregovorima moraju da učestvuju sve strane.
On je, na konferenciji za štampu, kazao da sastanak, kao što je bio održan 21. aprila u Ženevi sa ukrajinskim i evropskim predstavnicima, može da se održi samo pod uslovom da na njemu učestvuju i aktivisti iz istočne Ukrajine.
“Sastanak istog formata, na kojem opozicija ne bi učestvovala, ne bi imala nikakve dodatne koristi i ne bi nas približila rješenju”, rekao je Lavrov, prenosi Tanjug.
On se založio za nacionalni dijalog u Ukrajini, u kojem bi se saslušale sve strane, a tako i one sa juga i istoka zemlje.
Lavrov je kazao da sve strane moraju biti dovedene za pregovarački sto.
Istovremeno je podvukao da se rješenje mora pronaći kroz dijalog, i da samo stanovnici Ukrajine mogu naći rješenje.
On je rekao da je većina članica SE, iako je na sastanku bilo zemalja koje su prijetile i optuživale Rusiju, za pronalaženje kompromisnog rješenja, koje ne bi uzimalo u obzir ambicije pojedinih država.
Rusija je, prema njegovim riječima, spremna da doprinese dijalogu, ali i zapadne zemlje moraju dati, kako je kazao, doprinos da dijalog počne.
Deščica je naglasio da je Kijev spreman na nastavak pregovora samo ako bi Rusija iskazala spremnost da podrži predstojeće predsjedničke izbore, zakazane za 25. maj. “Ukoliko dobijemo uvjerenje svih strana ženevskog formata da će biti primijenjene obaveze iz dogovora koji bi se postigao u narednoj fazi podržali bi tu ideju”.
“Ako Rusija bude spremna da podrži izbore i eliminiše prijetnje, kao i ne podržava ekstremističke grupe spremni smo da nastavimo pregovore”, poručio je Deščica.
On je, na pitanje da li bi Kijev prihvatio da u razgovore uključi sve strane, a tako i predstavnike iz regiona koji se protive vlasti u Kijevu, rekao da se radi o “predstavnicima stranih službi”.
“Mi kao ukrajinska vlada zastupamo sve regione. U suprotnom bi Rusija mogla uputiti predstavnike, na primjer iz Dagestana, i drugih regiona na ove pregovore. Dogovorili smo format, a on predviđa razgovore ministara spoljnih poslova i tako treba da bude i u buduće”, objasnio je Deščica.
On je zamolio sve partnere da upute međunarodne posmatrače na izbore u Ukrajini, kao i da učine sve da se izbegnu provokacije “koje podržava Rusija”, kao i prijetnje spolja.
Komitet ministara spoljnih poslova SE završen je jasnom podrškom predstojećim predsedničkim izborima u Ukrajini, zakazanim 25. maja, rekao je domaćin skupa, ministar inostranih poslova Austrije Sebastijan Kurc.
On je, na konferenciji za štampu, istakao da su se gotovo svi ministri založili za održavanje slobodnih i fer izbora.
Kurc je objasnio da se Komitet ministara inostranih poslova skoro u potpunosti izjasnio za Ženevski dogovor.
Kako je rekao, takođe je usaglašeno da je potrebno i moguće miroljubivo rešenje.
Kurc je kazao da on pripada generaciji za koju je Hladni rat pripadao prošlosti, i da ta generacija ne može shvatiti ukrajinsku krizu.
“Zbog toga se mora učiniti sve kako bi Hladni rat ostao tamo gdje mu je mjesto, a to je u knjigama istorije”, poručio je Kurc.
On je naveo da je zadovoljan što je u Beč doputovao veliki broj njegovih kolega, ocijenivši da je glavni grad Austrije postao “mjesto dijaloga” Ukrajine i Rusije.
Kurc je ukazao da je konferencija, iako nijesu donijeti nikakvi zaključci, bila mogućnost za razgovore i mnoge neformalne, bilateralne sastanke.
(Mina)