Ukrajinski mediji prenijeli su izvještaj o tome da je prolazak Rusije u finale dočekan zvižducima iz publike, dok su ukrajinski kandidati bili praćeni aplauzima i navijanjem.
Međutim, preko granice, mediji su hvalili izvođenje ruskih takmičarki Tolmachevy Twins, dok su drugi pisali kako je njihova muzika "agresivna i militantna, kao himna državne Dume".
I ruski i ukrajinski mediji citirali su londonskog novinara Vilijama Lija Adamsa, koji je rekao da je podrobna analiza ruske pjesme "Shine" omogućila slušaocima da je dožive kao "prikriveno ljubavno pismo Rusije Krimu".
Očigledna ironija je izgubljena u prevodu kada je ruski tabloid citirao ovog novinara i dodao da je "Adamsovo mišljenje dobilo podršku i drugih zemalja koje Rusiju negativno doživljavaju iz političkih razloga".
S druge strane, ukrajinska takmičarka Marija Jaremčuk i njena pjesma "Tick – Tock" nisu primile takve političke primjedbe, iako su pojedini primetili da prvi stih pesme – "Verujem da sam te zavolela od prvog puta kad sam te ugledala" – može da se primeni na situaciju od prije šest decenija kada je Ukrajina na "poklon" od sovjetskog lidera Nikite Hruščeva dobila Krim.
Iako veći dio Evrope ne doživljava Evroviziju kao poligon političkih razmirica, prethodnih godina je prema analizama kolumniste Wall Street Journala Frensisa Robinsona, moglo statistički da se vidi kako su se pogoršavali odnosi između Ukrajine i Rusije.
Glasovi koje su ove države dale jedna drugoj na Evroviziji od 2003, beleže konstantan pad.
Osim toga, prije čak 10 godina ukrajinska predstavnica Ruslana je pobijedila sa pjesmom "Wild Dances", koja se očigledno nije ticala samo kratkih suknjica i vatre - izvjesni kritičari su je ocijenili kao "geopolitičku". Čak je jedan naučni žurnal objavio rad na 17 strana pod nazivom "Zamišljanje Evrope: Ruslanina retorika identiteta".
Ma šta ostatak Evrope mislio, Evrovizija je i na drugim primjerima bila mesto na kom su se "lomila koplja".
Na primjer, 2012. Jermenija se povukla sa takmičenja, jer je zemlja domaćin bila Azerbejdžan s kojom je vodila borbu oko separatističke regije Nagorno – Karabak.
Iako plave bliznakinje Tolmachevy Twins i ukrajinka Jaremčuk vjerovatno nemaju nameru da promovišu bilo kakve konflikte, to neće sprečiti glasače da svoje političko mišljenje izraze na glasanju 10. maja.
Još jedan obrt je taj što je predstavnik Evrovizije za odnose s javnošću najavio u petak da očekuje kako će se glasovi s Krima i dalje računati kao Ukrajinski.
"Ako ljudi s Krima ostanu na ukrajinskoj mobilnoj mreži, kao što je to sada slučaj, njihovi glasovi računaće se kao Ukrajinski", rekao je Jarmo Sim.
U to bi i otvoreno mogle da se umiješaju političke sile.
"Ako ukrajinski mobilni operatori odluče da blokiraju saobraćaj s Krima, ili ako ruski operatori svoje usluge učine dostupnim tamo, njihovi glasovi računaće se kao glasovi Rusije", dodao je Sim.
Prvo polufinale Evrovizije dalo je jasan znak šta se može očekivati u subotu.
Ovogodišnji potvrđeni finalisti su Crna Gora, Mađarska, Jermenija, Azerbejdžan, San Marino, Švedska, Holandija, Island, Rusija i Ukrajina.
Zemlje koje nijesu prošle u finale su Letonija, Estonija, Belgija, Portugalija, Moldavija i Albanija.
Favoriti u kladionicama su Aram MP3 iz Jermenije, Marija Jaremčuk iz Ukrajine, Kalej Sonders iz Mađarske i Dilara Kazimova iz Azerbejdžana.
Francuska, Italija, Španija, Njemačka i Velika Britanija, kao i prošlogodišnji pobjednik Danska imaju zagarantovan plasman u finale.
Preostalih deset takmičara biće odabrano u drugom polufinalu 8. maja.
(B92)
Komentari (5)
Zanimljivo. Malo prije poslah poruku: "Najbolje bi bilo da Euroviziju nisu ni prosirivali u odnosu na Zapadne zemlje i bivsu YU" Nije mi jasno sto ne objaviste?!
RUSKINJE PJEVALE NA ENGLESKI ŠTO JE PROTIV INTERESA RUSIJE
Naravno da je sve politika pa i Eurosong...Odlican clanak...
Nije sve politika.
Evroviziju nije trebalo prosirivati - Zapadne zemlje+bivsa Yu, ko sto je i bilo. Sto vele neki na Zapadu - najbolje je da sad mi izadjemo.