Austriju je do pobjede dovela Končita Vurst sa pjesmom "Rise like a Phoenix" i osvojena 290 poena. Austrija je posljednji put pobijedila na Evroviziji davne 1966. godine.
Končita je rođena kao Tom Nojvirt 6. novembra 1988. a prvi put je nastupala kao alter-ego 2011. Od tada je simbol umjetničke slobode u Austriji, ali i šire.
Drugo mjesto pripalo je Holandiji: The Common Linnets – Calm after the storm sa 238 poena i treće. Švedskoj: Sana Nilsen – Undo koja je osvojila 218 poena.
Naš predstavnik Sergej Ćetković je po prvi put uspio da Crnu Goru dovede u finale ovog popularnog takmičenja, a takmičenje je završio na 19. mjestu sa ukupno 37 poena.
U večerašnjem finalu Eurosonga 2014, koje je počelo u 21 sat, nastupili su: Ukrajina, Bjelorusija, Azerbejdžan, Island, Norveška, Rumunija, Jermenija, Crna Gora, Poljska, Grčka, Austrija, Njemačka, Švedska, Francuska, Rusija, Italija, Slovenija, Finska, Španija, Švajcarska, Mađarska, Malta, Danska, Holandija, San Marino, Ujedinjeno Kraljevstvo.
Kako je sve počelo: Ideja o takmičenju za pjesmu Eurovizije, koja je inspirisana popularnim italijanskim Festivalom u Sanremu, rodila se 1955. u Monaku, nakon čega je prihvaćena u Rimu. Događaj se prvi put održao sljedeće godine u švajcarskom Luganu, nazvan je “Grand Prix Eurovizije”, a ime je smislio jedan britanski novinar. Te davne 1956. godine na takmičenju je učestvovalo sedam zemalja. Od tada, pa do danas, barem po jednu pjesmu na ovo takmičenje poslala je 51 zemlja. Rekordni broj zemalja učesnica zabilježen je 2008. i 2011. godine kada su po 43 zemlje poslale predstavnike na ovo najveće muzičko takmičenje na svijetu. Eurosong predstavlja muzičko takmičenje nacionalnih radiotelevizija Evrope okupljenih oko Evropske radiodifuzne unije EBU.
Ko sve može biti učesnik Eurosonga: Od svog osnivanja Eurosong je doživio brojne promjene formata takmičenja. Sve je to zavisilo od broja zemalja učesnica, a kako je zainteresovanost bila sve veća i veća, pored finalne večeri EBU je odlučio da uvede i polufinalnu, kvalifikacionu veče. Od 2004. godine na Eurosongu gledamo i polufinale, a 10 zemalja s najviše bodova u istom dobijaju kartu za finale. No, ni to nije bilo dosta. Zbog brojke od preko 40 zainteresovanih zemalja, odlučeno je da će umjesto dosadašnjeg jednog polufinala biti održanja njih dva.
Direktni finalisti bili su tzv. Velika Četvorka (Francuska, Njemačka, Španija i Ujedinjeno Kraljevstvo - zemlje koje izdvajaju najviše novca za organizaciju Eurosonga) te zemlja domaćin. Povratkom Italije na Eurosong, 2011. godine, broj direktnih finalista povećan je za jednu zemlju obzirom da su Italijani ušli u sadašnji tzv."Velika Petorka".
Eurosong nikada nije bio takmičenje isključivo evropskih zemalja ili onih zemalja koji imaju manji dio teritorija na evropskom kontinentu. Eurosong je takmičenje radio-televizija koje su aktivne članice EBU-a. Prema tome, na ovom takmičenju smo do danas vidjeli nastupe sljedećih zemalja koje ne pripadaju evropskom kontinentu: Jermenija, Azerbejdžan, Gruzija, Izrael i Maroko.
Od 1956. godine, od kada se održava Eurosong, 51 zemlja je nastupila barem jedanput. Najviše nastupa je skupila Njemačka, njih 54, a odmah iza je Ujedinjeno Kraljevstvo s jednim nastupom manje.
Sistem glasanja i rekorderi: Sistem glasanja kakav danas poznajemo na Eurosongu (bodovi: 12, 10, 8, pa sve do 1) uveden je 1975. godine. Dvanaest bodova se daje prvoplasiranoj zemlji, 10 drugoplasiranoj, 8 trećeplasiranoj i tako sve dalje do jednog boda koji ide desetoplasiranoj zemlji. Od samog početka Eurosonga pa sve do kraja 90-tih, glasao je isključivo žiri. Od tada se u pojedinim zemljama uvodi televoting, koji će u potpunosti zaživjeti 2004. godine i trajati do 2009. Naime, kako bi se glasanje učinilo zanimljivijim i manje predvidljivim, EBU odlučuje da vrati žiri na Eurosong 2009. godine. Po pet stručnjaka iz svake zemlje glasa tokom generalnih proba Eurosonga i čini 50 odsto glasova jedne zemlje. Preostalih 50 odsto je, svakako, na televotingu.
Rekorder u pobjedama na Eurosongu je Irska, jer su Irci pobijedili čak sedam puta. Najveći broj drugih osvojenih mjesta drže njihovi susjedi - Ujedinjeno Kraljevstvo. Britanci su bili drugi čak 15 puta. Najviše bodova ikad skupili su Norvežani 2009. godine. Imali su ukupno 387 bodova, a od toga 16 × 12 bodova. No, Norvežani su rekorderi i po broju osvojenih posljednjih mjesta. Bili su zadnji osam puta.
Izvor: bs.wikipedia.org