Među nagrađenima su Institut za crnogorski jezik i književnost, Istorijski institut, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Resursni centar za djecu i mlade“Podgorica“ kao i izdavačka djelatnost dnevnog lista Dan.
Najbolji izdavač Sajma knjiga je zagrebačka Nakladnička kuća Fraktura, koju su još 2002. godine osnovali Sibila i Seid Serdarević. U obrazloženju se ističe da ovaj izdavač objavljuje ne samo savremene mlade autore, već i savremene klasike, nove prevode i do sada neprevedene knjige velikana svjetske književnosti.
- Ovaj izdavač svake godine objavi oko šezdesetak novih naslova, a izdavačka prava za autore koje Fraktura zastupa, prodata su u dvadesetak zemalja diljem svijeta.
Dva naslova određena su kao izdavački poduhvati godine predstavljeni na ovom Sajmu knjiga. Prvi je „Crna Gora i Habsburška monarhija“ u dva toma (1715-1918) Nika Martinovića, u izdanju Oktoiha, koja je uz osobena dizajnerska rješenja, obogaćena fotografijama, kopijama arhivalija, karata i litografija. Druga je, pak, monografija „Zdravko Velimirović - Život i film” Tomislava Gavrića, u izdanju Književne zadruge Srpskog narodnog vijeća, o uglednom crnogorskom filmskom reditelju, uz to zbornik u kome su zapisi filmskih kritičara poput Milutina Čolića, Petra Volka i Ace Štaka.
Biblioteka „Ars poetika“ Instituta za crnogorski jezik i književnost, najbolja je edicija na Sajmu knjiga. Kako se ističe u obrazloženju Žirija, u njoj su prvi put u Crnoj Gori objavljeni prevodi značajnih evropskih književnih teoretičara i lingvista (Antoan Kompanjon, Žarko Martinović, Marjana Đukić, Jelena Knežević).
- Stalo nam je da ovom prilikom ukažemo i na posebno važno izdanje Instituta, iz pera autorice Lidije Kaluđerović „Njegoš u crnogorskim periodičnim publikacijama i zbornicima 1835-2012 /2013“, koja će biti nezaobilazna bibliografska podrška svim budućim istraživanjima Njegoševog djela – navodi Žiri.

Jedno od dva najblje opremljena umjetnička izdanja je „Ikona. Atlas pravoslavne ikone“ u izdanju moskovske Teorije. Žiri ga opisuje kao „do sada najpotpunije predstavljanje jednog od najviših oblika religioznog slikarstva, koji predstavlja hrišćanska pravoslavna ikona“. Drugo je takođe posvećeno ikonama:„ Ikonopisci srpskih seoba“ u izdanju Prometeja, dvojezično izdanje čiji je autor Dinko Davidov.
Beogradska Paideia nagrađena je za najbolje opremljenu edicij. Riječ je o Biblioteci sabranih delau kome su predstavljena najznačajnija imena svjetske književnosti i filozofije (Aristotel, Rasin, Sartr, Jonesko, Kami, Prust, Pirandelo, Berberova, Džubran).
Dvija istovjetna naslova proglašena su najbolje opremljenim na 9. Međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga, „Crna Gora i Francuska, Diplomatija u izbjeglištvu - u dokumentima iz diplomatskog arhiva kralja Nikole i crnogorskih vlada u egzilu 1916-1920“ Istorijskog instituta.
- Riječ o vrlo kompleksnoj arhivskoj građi, ne samo sa stanovišta raznorodnosti materijala koji nude: diplomatskog, vojnog, političkog, ekonomskog, finansijskog karaktera… već i sa stanovišta broja međunarodnih subjekata, stranih država i njihovih odlučilaca, kojima su crnogorski kralj i vlada upućivali svoja pisma na koja su šefovi država, predsjednici vlada, ministri ministarstava spoljnih poslova, unutrašnjih djela ili dugih resornih službi vlada inostranih država slali svoje odgovore – naveo je Žiri u obrazloženju nagrade.
Za najbolje opremljenu knjigu nagradu je dobio i naslov „Iz – pod glib“ (Ispod stijene), čiji je podnaslov „Album ličnih stvari: rukopisi, dokumenti, fotografije A. I. Solženjicima“, posvećena 95. godišnjici rođenja ovog ruskog pisca. Tom prilikom, predstavnici izdavačke kuće Ruski put i Ambasade Rusije zahvalili su se kako organizatorima Sajma i Žiriju, tako i svima koji su posjetili njihov štand.
Konačno, među najbolje opremljene štandove Žiri je istakao predstavljanje izdavačke produkcije Irana, Rusije i Italije.
- Žiri se ovog puta opredijelio za štand Izdavačkog preduzeća Dan iz Podgorice, koji je nostalgičnim enterijerskim rješenjem ostvario doživljaj jednog autentičnog „štimunga knjige“, tzv. smirene literarne kontemplacije koja nam sve više nedostaje – zaključuje Žiri u svom obrazloženju.
Ove godine dodijeljena su dva posebna priznanja, a prvo je pripalo ambasadoru Italije Vićencu Del Monaku za doprinos međunarodnoj kulturnoj saradnji. Drugo priznanje dobili su Zavod za udžbenike i nastavna sredstva i Resursni centar za djecu i mlade „Podgorica“ za Čitanku za četvrti razred osnovne škole „Čarolija čitanja“ autorke Nataše Borović i Sonje Ašanin u audio formatu „koji omogućava lako snimanje pisanog materijala i može sadržati audio i vizuelne poruke“.
K.J.