Zanimljivosti

Najzdravije salate

1605salata
O
sim što su veoma ukusne, salate predstavljaju pravu riznicu vitamina, minerala i enzima. Ovo jelo kad god je moguće treba obogatiti i visokokvalitetnim ljekovitim biljem kao što je kopriva, maslačak..., piše portal Kuhinica.rs.

Najzdravije salate
Portal AnalitikaIzvor

Upotreba salata u svakodnevnoj ishrani predstavlja jednu od najzdravijih životnih navika. Najveću vrijednost za naš organizam i naše zdravlje svakako ima svježe i presno povrće i voće.

Zima je prošla, pa samim tim i na upotrebu zimnice treba da "stavimo tačku". S druge strane, proljeće nam donosi obilje povrtnih plodova od kojih pomoću mašte možemo napraviti prave specijalitete. Osim što su veoma ukusne, salate predstavljaju pravu riznicu vitamina, minerala i enzima.

Da bi se hrana koju jedemo kvalitetno svarila i da bi organizam apsorbovao hranljive materije iz unijetih namirnica, moramo da ojačamo naš enzimski potencijal. Upravo u tome pomaže nam redovno konzumiranje presnih namirnica u vidu salate.

Upotreba salate uz glavni obrok, naročito mesni, umnogome olakšava varenje. Stoga je veoma važno da skoro svaki obrok započnemo salatom. Da bismo doprinijeli ukusu i kvalitetu salata, možemo ih začiniti raznim ljekovitim biljem, svježim klicama, hladno cijeđenim uljima, jabukovim sirćetom i limunovim sokom.

Salata od šargarepe i bijelog luka: Bijeli luk sitno isjeckati i preliti hladno cijeđenim maslinovim uljem kako bi pustio aromu. Izrendati tri veće šargarepe, začiniti ih ljutom mljevenom paprikom, morskom solju i biberom i na kraju ih preliti uljem u kom je odležao bijeli luk.

Cvekla sa kisjelim jabukama: Jednu veću cveklu oprati, oguliti i izrendati. Isto učiniti i sa korjenom rena i jabukom. Izrendane sastojke pomiješati, preliti hladno cijeđenim lanenim uljem, morskom solju i limunovim sokom. Salatu možete začiniti sjemenkama kima po želji.

Salata od radiča i cvekle: Oljuštiti i izrendati dvije manje cvekle. Jednu glavicu radiča oprati, isijeći i pomiješati sa pripremljenom cveklom. Dodati prstohvat morske soli, malo limunovog soka i hladno cijeđenog ulja po želji i sve dobro promiješati. Ukoliko vam je radič suviše gorak, dodajte više cvekle.

Kikiriki salata: Sastojci: 1/2 glavice narendanog kupusa, 1/2 šolje narendane šargarepe, 1 manja glavica crnog luka, 1 šolja pečenog kikirikija, pola limuna, 1 kašika hladno cijeđenog ulja, po želji morska so. Priprema: Luk isijeckati i pomiješati sa kupusom i šargarepom. Začiniti salatu i na kraju dodati kikiriki. Sve dobro promiješati. Ova salata može da se koristi kao kompletan obrok ili kao vrlo kvalitetna užina.

Proteinska salata: Sastojci: 1/2 šolje klica od leblebija, 1/2 šolje pšeničnih klica, 2 struka praziluka, 1 šolja crnih maslina, malo limunovog soka ili jabukovog sirćeta, malo isjeckanog svježeg peršuna, morska so, 1 kašičica maslinovog ulja. Priprema: Isijeći praziluk i pomiješati sa ostalim sastojcima. Koristi se kao kompletan obrok bogat kvalitetnim biljnim proteinima.

Sezonsko povrće u marinadi: Isijeckati što više sezonskog povrća (celer, šargarepa, rotkva, kupus...) na štapiće. U posebnoj činiji napraviti marinadu od maslinovog i lanenog hladno cijeđenog ulja, limuna, soli i, eventualno, bibera. Umakati štapiće u marinadu i jesti uz bilo koje glavno jelo.

Savjet plus - najvažnija pravila za pripremu salata: Povrće mora da bude svježe i termički neobrađeno. Treba uvek koristiti isključivo sezonsko povrće. Poželjno je da namirnice budu organski gajene, odnosno da nisu hemijski tretirane. Salate jesti odmah nakon pripreme kako ne bi izgubile na svom kvalitetu. Ako u salatu dodamo neku mahunarku, recimo pasulj, ona može da posluži i kao kompletan obrok.

Izvor: kuhinjica.rs; foto: culinar.ro

Portal Analitika