Irineja je u Baru dočekalo nekoliko hiljada vjernika.
„Ovo zaista nijesam očekivao i zato je radost moja još veća. Između hrama i naroda koji ga gradi postoji puno jedinstvo i to je ono što je smisao postojanja i gradnje naših crkvi i hramova“, kazao je Irinej, navodeći da će dan osvećenja barske bogomolje biti veliki dan „za našu crkvu svetosavsku i za čitavo pravoslavlje“.
Irinej je rekao da bi hram u Baru, čije se izgradnja očekuje do 2016. godine, zadivio i cara Justinijana koji je podigao Aja Sofiju.
„Zadivio bi on i kralja Milutina, našeg srpskog kralja koji je za vrijeme svoje vladavine od 40 godina podigao 40 hramova, da se ne zna koji je od kojeg ljepši“, kazao je srpski patrijarh.
Irinej je istovremeno zahvalio crnogorskom narodu koji je pomogao Srbiji nakon poplava.
„Ova katastrofa je ujedinila narode, priskočili su i Crnogorci i Hrvati i Bosanci i Slovenci, da ublaže bol i stradanje srpskog naroda. Naš narod kaže da svako zlo ima i svoje dobro, u ovoj katastrofi su se ljudi zbližili i pomogli braći svojoj, bez obzira na ime i jezik, mi smo svi rabovi božji“, rekao je Irinej.
Kazao je da je da je nevolja koja je pogodila Srbiju mnoge zbližila sa tom zemljom i srpskim narodom.
„I Crna Gora, znamo, koliko je učinila i čini da pomogne braći svojoj. Velika količina pomoći, u svim vidovima, poslata je u Srbiju, da ublaži nevolju i stradanje srpskoga naroda. To čine i drugi naši susedi: i Hrvati, i Bosanci, i Slovenci, i mnogi drugi narodi, tako da je to ta dobra strana ovoga stradanja“, rekao je Irinej.
Mitropolit Amfilohije rekao je da je hram u Baru jedan od najznačajnih sagrađenih kroz vjekove na ovim prostorima.
„Na Primorju, u gradu Baru, drevnoj prijestonici Svetog Jovana Vladimira, a onda i svih onih naših praotaca koji su gradili ovu zemlju i izgrađivali ovaj narod, među kojima posebno mjesto zauzimaju sveti Nemanjići, a onda, poslije njih, do današnjih vremena, svetorodna loza Petrovića, na čelu sa kraljem i gospodarem Crne Gore Nikolom, koji je i oslobodio ovaj grad, 1878. godine“, kazao je Amfilohije.
Zahvalio se svim priložnicima, dobrotvorima i graditeljima hrama.
„Posebno bih istakao ambasadorku Ukrajine u Crnoj Gori gospođu Oksanu Sljusarenko, koja je sa svojima prijateljima iz svetoga grada Kijeva doprinjela da zasija zlatni krov na ovome svetome hramu. Ovje je prisutan i doskorašnji ambasador Rusije u Crnoj Gori gospodin Jakov Gerasimov, koji je takođe, na svoj način, doprinio da ovaj hram ovako raste“, kazao je Amfilohije. (Portal RTCG)