Toni Bler je proteklih godina bio ekonomski savjetnik autoritarnog kazahstanskog predsjednika Nursultana Nazarbajeva, za godišnju platu od devet miliona eura.
Na sastanku sa njemačkom kancelarkom, koji je održan prošlog utorka, nekadašnji premijer je Merkelovoj stavio do znanja da je „spreman da brani Evropsku uniju od kritičara čiji je broj sve veći“, navodi se u izvještaju koji je objavio britanski poslovni list „Fajnenšel tajms“. Blerov prijedlog je iznijet samo nekoliko sati nakon što su rezultati izbora za Evropski parlament pokazali izrazito jačanje antievropskih i ultradesničarskih partija širom kontinenta.
Ključnu ulogu u blokiranju Blerovih nastojanja da 2009. postane predsjednik Evropskog savjeta navodno je imala Angela Merkel, prenose britanski mediji. Zato on ovoga puta unaprijed želi da osigura njenu podršku.
Činjenica da su stranke desnog centra ostvarile nezapamćen uspeh na izborima i osvojile 212 mandata od 750 u novom sazivu Evropskog parlamenta, pokazuje da sve više građana podržava ideju da se ovlašćenja EU smanje ili čak potpuno ukinu.
Bivši premijer je „više nego spreman“ za novu ulogu kojom će pokušati da promijeni mišljenje birača i povrati njihovu vjeru u EU, piše „Fajnenšel tajms“ pozivajući se na svoje veze sa briselskom elitom i neimenovanim Blerovim saveznikom.
- Bler želi da bude advokat prednosti Unije, ali je takođe riješen da zagovara njenu potrebu da se reformiše. Volio bi da obiđe kontinent i ubijedi ljude da je EU dobra za njih, uprkos finansijskim problemima - rekao je izvor blizak bivšem premijeru.
Toni Bler je, međutim, na navode britanskog lista reagovao prilično burno, tvrdeći da je priča o njegovom velikom povratku izmišljotina.
Potencijalni angažman Tonija Blera na evropskom nivou analitičari vide kao protivotrov za retoriku Najdžela Faraža, lidera britanske evroskeptične stranke UKIP.
- Dominacija antiimigrantskog raspoloženja i želja da se Britanija izvuče iz EU nisu rješenja za 21. vijek - rekao je Bler osvrćući se na Faražovu politiku.
Posebno su ga naljutile tvrdnje pojedinih medija da razmatra mogućnost preuzimanja uloge Hermana van Rompeja, koji će u novembru prestati da obavlja funkciju predsjednika Evropskog savjeta.
- Bler ne traži nijednu ulogu, nije razgovarao ni sa kim o tome i ne nada se nikakvom položaju - saopšteno je iz kabineta političara.
Ipak, ne treba zaboraviti da je Bler 2009. godine javno izrazio nade da će postati predsjednik Evropskog savjeta, mada mu ta pozicija na kraju nije ponuđena.
- Ponekad poželim da se nađem na takvoj funkciji kako bih vodio otvoreniju kampanju podrške Evropskoj uniji - rekao je on 2012. za „Fajnenšel tajms“.
Od tada traju spekulacije o Blerovim ambicijama da zauzme mjesto u vrhu Evrope.
Izvor i foto: blic.rs