Na plenarnom zasijedanju Konferencije ministar Bošković je govorio o uzrocima i posledicama neformalne ekonomije, sa osvrtom na neformalno zapošljavanje koje predstavlja krucijalno pitanje za nosioce ekonomske politike, posebno fiskalne i politike tržišta rada.
Neformalna zaposlenost u Crnoj Gori, kao i u većini zemalja, najčešće se pojavljuje u niskoprofitnim i radno-intenzivnim sektorima. Utvrđeno je da je neformalna zaposlenost, u Crnoj Gori, dominantno zastupljena u privatnom sektoru (usluge, trgovina, turizm i građevinarstva), a posebno u centralnom dijelu i primorju, prije svega zbog sezonskih radnika.
Ministar Bošković je istakao da su ključni faktori koji utiču na neformalno zapošljavanje: uvjerenje da je materijalna korist od izbjegavanja plaćanja poreza i doprinosa veća od materijalne štete od kažnjavanja takvih aktivnosti, visok stepen ubjeđenja u neefikasnost inspekcijskih službi, ali i veća konkurentonost, posebno kod subjekata koji su se suočavali sa barijerama prilikom ulaska na tržište.
Tokom izlaganja on je govorio i o anketi koju je Ministarstvo rada i socijalnog staranja sprovelo zajedno sa UNDP-om, aktivnostima inspekcija, posebno Inspekcije rada i kampanji „Budi odgovoran” koja je podstakla građane da prijavljuju poslodavce kod kojih prepoznaju rad “na crno”.
Ministar Bošković je zaključio da je Crna Gora oprijedijeljena da nastavi sa unapređenjem pravnog, političkog i ekonomskog sistema i da prihvatanjem evropskih standarda i najbolje prakse potvrđuje svoj strateški cilj, ulazak u evropsku zajednicu država.