U članku objavljenom u naučnom časopisu Nejčer (Nature), naučnici Peijue Li, Hui Ćijan i Đijanua Vu sa Fakulteta za ekološke nauke i inženjerstvo Univerziteta Čangan, upozorili su da projekat, za koji se procjenjuje da će koštati više od 3,5 milijardi dolara i kojim je planirano ravnanje oko 1.300 kvadratnih kilometara tla, nije razmotren sa „ekološkog, tehničkog i ekonomskog“ stanovišta, kao što je slučaj i sa mnogim sličnim inicijativama širom zemlje. Oni su ukazali na moguće katastrofalne posljedice i, između ostalog, naveli da je ravnanje planina uobičajena praksa u površinskoj eksploataciji, ali da ova metoda još nikada nije korišćena za urbane projekte.
- Izradi modela troškova i prednosti stvaranja zemljišta ne poklanja se dovoljno pažnje - tvrde naučnici.
Prema njihovim riječima, radovi u Landžouu nakratko su obustavljeni aprila 2013, nakon što su borci za zaštitu životne sredine poslije vidljivog zagađenja vazduha apelovali da se napravi ekološka analiza projekta. Radovi su nastavljeni dvije nedelje kasnije, a ekološka analiza još nije završena.
- Zbog nedostatka iskustva i tehničkih problema, projekti se odlažu i stvaraju se dodatni troškovi, a ekološke posljedice se ne razmatraju temeljno - ističu naučnici.
Foto: blic.rs