Ravnopravne nagrade, dodijeljene su peti put u ovom prostoru, u okviru programa festivala Odakle zovem, a u ime pokrovitelja kompanije „13. jul – Plantaže“, uručila ih je Dijana Dukaj.
Kako je rekao Bajraktarević, autor priče „Dnevnik posljednje godine“, izuzetno mu je drago što se već u prvom učešću njegovo djelo našto među 20 najboljih, od 257 koliko je zadovoljavalo propisane uslove.
- Prvi put sam na fesivalu Odakle zovem i prvi put u Podgorici. Izuzetno mi je drago što sam se našao u 20 odabranih autora, ali mi je posebno bitno to što je ovakav žiri odlučivao, u kome je bio Enver Kazaz. Upravo sam razgovarao s njim; on je bio blizak prijatelj Danila Kiša, a ja sam vezan za tog pisca – kazao je mladi bosanskohercegovački autor za Portal Analitika.
On dodaje kako su njegove priče već objavljivane, i to u zbornicima koji izlaze u Sarajevu i Zagrebu.- Nemam objavljenu autorsku knjigu, ali sad ću već razmisliti o tome – zaključio je on.
„Kroz prozor Štefice Cvek“ naziv je nagrađene priče Jasne Dimitrijević. Kako je sama priznala, veoma je uzbuđena zbog nagrade koju je osvojila, pa je samo kratko zahvalila organizatorima i žiriju na izboru.
Među laureatima je ove godine je i već poznata autorka Stanislava Nikolić – Aras. Zadarska spisateljica prošle godine je nagrađena za priču „Srebrni zmaj“, a ove godine za „Gutanje“.
- Prošle godine bila sam pod utiskom kada sam primala nagradu, i nisam htjela ništa drugo da kažem osim da zahvalim... Svima nama koji se bavimo pisanjem, naročito kratke priče, i temama koje je potrebno da kažemo, puno znači ova nagrada. U Hrvatskoj, među piscima sa kojima se ja družim, konkurs i nagrada Vranac izuzetno znači. Hvala vam i zaista lijepo od vas što ga i dalje držite živim – istakla je ona.
Odlomke iz tri priče čitali su glumice Ivana Mrvaljević i Varja Đukić, i član žirija Enver Kazaz.Podsjećamo, među 20 odabranih priča bila je i „Idealni čitalac“ mladog crnogorskog autora Vaska Raičevića, kao i „Dečko koji obećava“ Bojane Babić (Srbija), „Drugi kontinent“ Branka Dedića (Hrvatska), „Franka“ Korane Serdarević (Hrvatska), „Buka, bijes i ona“ Lejle Kalamujić (Bosna i Hercegovina), „Gospodin A.“ Martine Vidaić (Hrvatska), „U ormaru“ Mime Juračak (Hrvatska), „Čistači lišća“ (autor nepoznat), „Prestali su puštati plin“ Natalije Miletić (Hrvatska), „Polako smo se davili u crnoj temperi“ Nikole Petrovića (Srbija), „Razdor, samo razdor“ Radoslava - Raše Kominca (Srbija), „Puno šećera“ Ružice Aščić (Hrvatska), „Marke s greškom“ Sebastijana Antonija Kukavice (Hrvatska), „Najgora stvar na svijetu“ Vlatke Danček (Hrvatska), „Pozdrav iz Dalmacije“ Želimira Periša (Hrvatska), „Gnadenschuss“ Dragića Cvjetinovića (Srbija) i „Mak, zelena faza“ Mirka Jovanovića (Srbija).
O nagradama su odlučivali pisac i teoretičar književnosti Enver Kazaz, i dvojica pisaca i publicista – Teofil Pančić i Božo Koprivica.
Današnji program nastavlja se od 19:30 časova u Knjižari „Karver“ segmentom „Bez velikih riječi, molim!“ u okviru koga će govoriti književnici Ognjen Spahić, Ilija Đurović i Kruno Lokotar. Pola sata kasnije, u okviru istog programa predstaviće se hrvatski reditelj Ognjen Sviličić, uz esejistu Teofila Pančića i moderatora novinara Vuka Perovića. Veče će zatvoriti prikazivanje poznatog Sviličićevog filma „Oprosti za kung fu“ iz 2004. godine, u kome pored ostalih igraju Daria Lorenci, Filip Rados, Vera Zima, Luka Petrušić, Vedran Mlikota, Ivica Bašić i Jong Long Dai.
Za utorak od 17 časova najavljena je projekcija „Lelejske gore“ u režiji Zdravka Velimirovića, nakon čega će – od 20 časova – o ovom ostvarenju govoriti filmski i TV reditelji Gojko Kastratović, Branko Baletić i Andro Martinović. Još jedna projekcija, i to Kastratovićeve ekranizacije romana „Pusta zemlja“ Mihaila Lalića, najavljena je za 20:30 časova. Vjerovatno najinteresatniji događaj večeri biće od 22 časa razgovor Boža Koprivice sa specijalnim gostom – proslavljenim fudbalerom i predsjednikom FSCG Dejanom Savićevićem – o predstojećem Svjetskom prevnstvu u fudbalu u Brazilu.
K.J.