Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Dr BOJOVIĆ, član tima koji je izveo transplantaciju lica: Postoji mogućnost saradnje sa ljekarima u Crnoj Gori

Dr BOJOVIĆ, član tima koji je izveo transplantaciju lica: Postoji mogućnost saradnje sa ljekarima u Crnoj Gori

 

bojovic
H
irurg sa Univerziteta u Merilendu, dr Branko Bojović, koji je bio u petočlanom timu koji je prije dvije godine u Baltimoru izveo najveću i najkomplikovaniju transplantaciju lica, boravio je ovih dana u Crnoj Gori, domovini njegovog oca, koji je iz okoline Nikšića.

Dr BOJOVIĆ, član tima koji je izveo transplantaciju lica: Postoji mogućnost saradnje sa ljekarima u Crnoj Gori
Portal AnalitikaIzvor

Dr Bojović je kazao za Pobjedu da Crna Gora ima dobrih ljekarskih kadrova i da postoji mogućnost saradnje sa njima.

„Postoji mogućnost saradnje. Treba samo precizirati to pitanje. Želimo da dovedemo najbolje, kako bi edukovali kolege u Crnoj Gori,  kako bi i ovdje postojala mogućnost da se izvode ovakve intervencije. Smatram da ljekari u Crnoj Gori, što se tiče znanja, ne zaostaju mnogo za Amerikom. Ono što fali je tehnologija“, smatra dr Bojović.

Dr Bojović nije, kako je istakao za Pobjedu, veliki pobornik estetske hirurgije, odnosno zahvata nakon kojih se gubi prirodni izgled.

„Nisam pobornik estetske hirurgije poslije koje ljudi baš ne izgledaju prirodno. Smatram da treba pronaći balans i uljepšati se koliko je to neophodno, a ne staviti sebe u u poziciju da izgledaju nenormalno. To što nam je Bog dao, odnosno prirodnu ljepotu, treba da njegujemo i da održavamo. Mi, hirurzi smo tu da pomognemo koliko je potrebno.“

Pacijent Ričard Li, koji je dobio novo lice jer ni nakon 30 operacija strandardnih nije bilo efekta, sada je dobro i redovno dolazi na kontrole. Dr Bojović precizira da u svakoj transplantaciji postoji rizik od odbacivanja, te su pacijenti obavezni da svakodnevno piju ljekove koji povećavaju imunitet.

Odgovarajući na pitanje koliko je realno da transplantacija postane jedna rutinska operacija, dr Bojović je kazao da će takva intervencija za pet ili deset godina biti opcija za sve veći broj pacijenata kod kojih tradicionalnim operacijama ne može da se vrati normalan izgled i život.

„Podsjetići da je prva operacija transplantacije lica obavljena 2005. godine u Franuskoj. Osim u Americi i u Francuskoj, centri u kojima se obavljaju ove operacije postoje i u Španiji i Turskoj. To nije nešto što se radi svakoga dana, ili svakih pola godine“, objašnjava ugledni hirurg.

Portal Analitika