Društvo

UNICEF: Svega 16 odsto roditelja koristi nenasilne metode

igorok
U
Crnoj Gori 16 odsto roditelja koristi nenasilne metode disciplinovanja djece uzrasta od jedne do 14 godina, dok njih 69 odsto upotrebljava neki od nasilnih načina disciplinovanja, pokazalo je istraživanja višestrukih pokazatelja stanja prava žena i djece.

UNICEF: Svega 16 odsto roditelja koristi nenasilne metode
Portal AnalitikaIzvor

Istraživanje, sprovedeno prošle godine u Crnoj Gori, koje je danas predstavljeno u Podgorici, pokazalo je da u romskim naseljima 11 odsto roditelja koristi nenasilne metode, a 64 odsto njih pribjegava nasilnim načinima disciplinovanja djece.

Istraživanje višestrukih pokazatelja stanja prava žena i djece pokazuje da je Crna Gora napredovala u odnosu na prethodno koje je sprovedeno 2005. godine.

Prema tom istraživanju 94 odsto djece uzrasta od 36–59 mjeseci dostiglo je očekivani nivo razvoja, a gotovo sve žene u Crnoj Gori, 99 odsto, djecu rađaju u zdravstvenim ustanovama.

Ocijenjeno da je još postoje određene oblasti u kojima je potrebno napredovati, a koje se odnose na razvoj djece u ranom djetinjstvu, dječju zaštitu, obrazovanje i zdravlje, na sto ukazuju i sljedeći podaci.

»Iako je majčino mlijeko najbolji način ishrane bebe tokom prvih šest mjeseci života, samo 17 odsto djece tog uzrasta u Crnoj Gori se isključivo hrani majčinim mlijekom. Taj je procenat još niži u romskim naseljima, gdje iznosi svega 14 odsto«, pokazalo je istraživanje.

Manje od polovine djece u Crnoj Gori uzrasta od 35-59 mjeseci, njih 40 odsto, pohađa vrtiće. Taj procenat je još niži u romskim naseljima, i iznosi 19 odsto.

U UNICEF-u smatraju da je to podatak koji zabrinjava, jer uspjeh djece u školi zavisi od socijalnih, emotivnih i kognitivnih vještina koje djeca razvijaju u prvih šest godina života, a predškolsko obrazovanje to djelotvorno podstiče.

U okviru istraživanja, koje je sproveo Monstat, ispitano 4.052 domaćinstva u čitavoj državi i dodatnih 615 u romskim naseljima

Ministar inostranih poslova i evropskih interacija Igor Lukšić kazao je da je riječ o veoma kompleksnom programu MICS istraživanja, koje je razvio UNICEF, koji prikuplja međunarodno uporedive podatke o širokom spektru indikatora stanja djece i žena.

On je objasnio da to omogućava državama da dobiju relevantne podatke za svoje politike i programe i da prate napredak u ostvarivanju Milenijumskih razvojnih ciljeva i drugih međunarodno prihvaćenih obaveza.

„Složićemo se da nalazi istraživanja svjedoče o napretku Crne Gore u oblasti zaštite dječjih prava i stanja djece i žena, posebno u oblastima obrazovanja i zdravstvene zaštite“, naveo je Lukšić.

Nalazi istraživanja ukazuju i na, kako je naveo, evidentne izazove u domenu inkluzije, percepcije nasilja u porodici i nasilja nad djecom, kao i na neravnomjeran obuhvat zaštite i stepen uspješnosti rezultata po regionima i kategorijama stanovništva.

„Upoređujući nalaze oba istraživanja, posebno primjećujemo nedovoljno zadovoljavajuće stanje romske populacije – prije svega ovdje govorimo o nalazima u domenu pismenosti i obrazovanja, reproduktivnog zdravlja i prisustva ranih brakova među romskim adolescentima i adolescentkinjama, i ranog razvoja djeteta“, rekao je Lukšić.

On je uvjeren da će nalazi MICS istraživanja unaprijediti praksu koju je Vlada do sada imala, a to je, kako je kazao, konstruktivno bavljenje vrlo osjetljivim pitanjima stanja djece i žena u Crnoj Gori, uključujući jasno identifikovanje ugroženih grupa, a koje vodi značajnim promjenama u društvu.

Lukšić je ukazao na izuzetne rezultate kampanja Govorimo o mogućnostima i Svako dijete treba svoju porodicu, i rezultate u sprovođenju sveobuhvatne reforme sistema socijalne i dječje zaštite.

„Ovo smatram veoma važnim naročito u onom domenu kada kao ključne izazove, osim realnih potreba i standarda, imamo aspekte tradicije, predrasuda i stereotipa, i gdje jedino inkluzivan pristup garantuje djelotvornost politika zaštite“, rekao je Lukšić.

On je poručio da će detaljni podaci do kojih se došlo ovim istraživanjem dodatno podstaći i intenzivirati razvijanje djelotvornih politika, koje Vlada u saradnji sa Kancelarijom UNICEF, kontinuirano spovodi.

„Sa stanovišta vanjskopolitičkih prioriteta, neupitan je značaj realizacije ovakvih istraživanja, naročito ako imamo u vidu harmonizaciju zakonodavstva i primjenu politika u domenu dječjih prava i ispunjavanje obaveza sa aspekta Kopenhaških kriterijuma, ostvarivanje Milenijumskih razvojnih ciljeva i budućih održivih ciljeva razvoja i novog razvojnog okvira poslije 2015. godine“, naveo je Lukšić.

Kako je ocijenio, u nastavku evropskog integracionog procesa veoma je važna dalja podrška UNICEF efikasnom sprovođenju zakona i politika na nacionalnom i lokalnom nivou, jačanju kapaciteta i stvaranju stabilne infrastrukture za dječja prava u Crnoj Gori.

„Vlada Crne Gore će nastaviti da aktivno podržava i sprovodi politike ka ostvarivanju jednakosti, inkluzije i zaštite najugroženijih, deinstitucionalizaciji sistema dječije zaštite i jačanju sistema praćenja implementacije usvojenih rješenja“, poručio je Lukšić.

On je rekao da je zajednički cilj postojanje zdravih i obrazovanih generacija, koje odrastaju u stabilnom okruženju, svjesnih vrijednosti demokratskog, otvorenog i inkluzivnog društva, u kojem svi imaju jednaka prava i jednake mogućnosti.

„Na to nas i dodatno podsjećaju nalazi MICS-a koji govore o subjektivnom osjećaju blagostanja populacije od 15 do 24 godine, među kojom samo jedna trećina ispitanih kaže da se ’’život poboljšao u proteklih godinu dana i očekuje da će njihov život biti bolji za godinu dana’’ – podatak koji je, karakteristično, približno isti u oba istraživanja i na nivou Crne Gore i odvojeno među romskom populacijom“, naveo je Lukšić. (Mina)

 

Portal Analitika