Tokom projekta, saradnici Instituta će četiri puta, odnosno sezonskom dinamikom, tokom ove i naredne godine ispitivati stepen zagađenosti vode, morskog dna i prisustvo alohtonih (unesenih) organizama odnosno prisustvo onih vrsta koji dolaze iz drugih sredina, kako bi utvrdili trenutno stanje i promjene u kvalitetu vode, sedimenta i biodiverziteta u najvećoj crnogorskoj luci.
Projekat BALMAS: Sistem upravljanja balastnim vodama za zaštitu Jadranskog mora, počeo je novembra 2013, a kraj projekta je predviđen za mart 2016. godine.
Projekat obuhvata 17 partnera i sedam pridruženih partnera iz šest država na nivou Jadranskog mora. Vodeći partner je Institut za vode Republike Slovenije, a iz Crne Gore u ovom projektu učestvuje Institut za bilogiju mora iz Kotora.
Projekat BALMAS odnosi se na zaštitu od zagađenja balastnim vodama u području Jadrana, kao i spriječavanje rizika i zaštitu i poboljšanje stanja morske sredine i obale.
“Balastne vode, pune teretni brodovi zbog uravnoteženja mase. Ispuštanjem balastnih voda, iz jedne u drugu morsku sredinu, najlakše se prenose vrste koje nijesu uobičajne za određena područja tzv. invazivne vrste”, saopšteno je iz Instituta za bilogiju mora Kotor.
U okviru ovog projekta već je počeo pregled nultog stanja u 12 najvećih luka u Jadranskom moru. Nakon ovoga uslijediće uzimanje uzoraka i kontrola balastnih voda u lukama.
Projekat se bavi problemom balastnih voda, neophodnih za sigurnu plovidbu, ali koje su sa druge strane i značajno sredstvo za prenos štetnih vodenih organizama i patogena HAOP izvan njihovih prirodnih granica.
Do sada su održana dva redovna sastanka projektnih partnera, prvi u januaru 2014. u Piranu (Slovenija), a drugi u aprilu u Splitu (Hrvatska). Treći će biti održan u oktobru u Kotoru.
Više informacija o projektu, projektnim partnerima i tekućim aktivnostima može se naći na internet stranici projekta www.balmas.eu