Specijalni gost ovog koncerta biće frаncuski džez sаksofonistа Žilijen Luro.
Pored Zulfikarpašića i Luroa, u Podgorici će nastupiti još bubnjar i perkusionista Arno Dolmen, basista Antoan Gijmet i Toma Zagami.
Žilijen Luru (Julien Lourаu) jedan je od najistaknutijih francuskih džez saksofonista i kompozitora. Početak njegove karijere obilježili su nastupi sа gitаristom Noelom Akšotom i Zulfikаrpаšićem u grupi „Trаsh Corporation“, a bio je i osnivač grupe „Olympic Gramofon“. U svojoj muzici spaja različite stilove. Prvu nagradu za samostalni nastup osvojio je na takmičenju La Defence u Parizu. Tokom karijere osnovao je mnoge grupe i realizovao različite projekte u kojima je spojao džez, fank i svjetsku muziku, spreman da sjedini uticaje sa različitih horizonata u jedinstven i snažan zvuk. Dobitnik je prestižne džez nagrade Victoires de la Musique. Od 2007. godine sarađuje sa grupom „Rumbаbiertа“ sa kojom kombinuje аvаngаrdni džez i аfro-kubаnski zvuk. Sa Bojanom Z sarađuje na različitim projektima dugi niz godina i nerijetko ih povezuju kao „srodne muzičke duše“.
Pijanista i kompozitor Bojan Zulfikarpašić rođen je 1968. godine u Beogradu. Muzičko obrazovanje počeo je sa pet godina, da bi kao tinejdžer već svirao u beogradskim džez bendovima i proglašen najboljim mladim džez muzičarem Jugoslavije 1989. godine. U to vrijeme nastanjuje se u Parizu, gdje počinje da radi sa eminentnim muzičarima. Prvi album „Bojan Z Quartet“ izašao je 1993. godine, za uglednu izdavačku kuću Label bleu, nakon kojih je do 2006. godine snimio još sedam („Yopla!“, „Koreni“, „Solobsession“, „Transpacifik“, „Xenophonia“), a solo album „Soul Shelter“ izašao je prije dvije i po godine. Jedan je od džez muzičara koji koristi tradicionalnu muziku ovih prostora u svojim kompozicijama. Osim klavira, muziku izvodi na električnom klaviru Fender Rhodes, a proizvod tog istraživanja zvuka je njegov izum - hibridni instrument ksenofon. U Francuskoj je 2002. godine postao Vitez umjetnosti i književnosti, dobio četiri nagrade, od čega je dvije Victoir du jazz za posljednja dva albuma. Godinama nastupa na poznatim scenama, poput Barselone i Beča, i džez festivalima širom svijeta: od Montreala, preko Pariza, do Kopenhagena. Do sada je tri puta nastupao u Crnoj Gori: prvi put 2001. Budvi, a u Podgorici 2006. i 2012. godine.
Prilikom posljednjeg nastupa u Crnoj Gori, Bojan Z je o svojoj muzici za Portal Analitika rekao:
- Ima puno muzičara koji koriste zvuk Balkana, i stereotipe koji idu s tim, na način robe za razmenu. I, postoji i dalje zanimanje publike za taj pristup. Ja pripadam muzičarima koji ljudima nude malo suptilniju mešavinu džeza, bluza, zvuka Balkana ili Afrike. Ali, i moje kolege i ja nailazimo na dovoljan interes publike, tako da to dobro prolazi.
Organizatori današnjeg koncerta su Francuski institut, KIC „Budo Tomović“, i udruženje Jazz Art, a uz podršku Fondacije Petrović Njegoš i Turističke organizacije Podgorica.
Podsjećamo, Svjetski dan muzike ustanovljen je 1997. godine Evropskom poveljom o prazniku muzike, a na inicijativu nekadašnjeg ministra kulture Francuske Žaka Langa. On je predložio da se najduži dan u godini, 21. jun - dan ljetnje ravnodnevice, širom Francuske proslavlja muzikom, besplatnim koncertima amatera i profesionalca, pojedinaca i udruženja, djece i odraslih, rokera, šansonjera, džezera, klasičara. Prve potpisnice Evropske povelje o prazniku muzike su bile Francuska, Češka, Španija, Italija, Grčka i Turska, a od prošle godine u obilježavanju Svjetskog dana muzike zvanično učestvuje više od stotinu zemalja.