„Čija su odgovornost napuštene, zlostavljane i bolesne životinje na teritoriji Glavnog grada. I nakon više od 100 slučajeva poslednjih nekoliko godina ne zna se. Nadležne službe prebacuju odgovornost sa jednih na druge“, tvrde iz Britomartisa.
Kako su nam saopštili iz ovog Društva iz Veterinarske Uprave tvrde da su po Zakonu ove životinje u nadležnosti Komunalne policije Glavnog grada, ali da iz ove službe odbacuju odgovornosti napominjući da je njihova obaveza uginula životinja na javnoj površini - njeno uklanjanje.
„I tako godinama već, vrtimo se u začaranom krugu a napuštene životinje, prije svega konji koji su u većini slučajeva neuhranjeni, te iznemogli od prenošenja raznog materijala na zaprežnim kolima, maltretirani i prebijani ako padnu na ulicu od iznemoglosti“, navode iz Britomartisa.

„U slučajevima nesreća isto tako vlasnik ne postoji jer ne želi da snosi odgovornost za izazvani udes i ljudski život, kao što je bilo u proteklih par godina“, navode za Portal Analitika iz Britomartisa.
Iz ovog Društva podsjećaju da Podgorica nema sklonište za velike životinje, konkretno kopitare, te da se dešavalo da napušteni konj završi u nekoj klanici.
Pitanje u čijoj su nadležnosti velike napuštene životinje ovih dana je opet aktuelno jer je povrijeđeni konj ležao šest dana na poljani nedaleko od Doma zdravlja na Starom aerodromu.
„Konj je svuda po tijelu imao freške otvorene rane što ukazuje na pomisao da je zlostavljan, vjerovatno tučen. Vidljive su i poderotine kože na sapima i zadnjim nogama iz čega se može zaključiti da je životinja vjerovatno od iznemoglosti pala na asfalt, te da su vlasnici pokušali nasilno batinjanjem da ga ustanu. Konj je vjerovatno i vučen po asfaltu gdje je i zadobio užasne poderotine kože. Od svih povreda najgora je otvorena rana na leđima. Nastala je vjerovatno od konopa, lanaca ili daske gdje se konj prti kako bi se za njega zakačila zaprežna kola“, opisuju iz Društva situaciju koju su zatekli na terenu zajedno sa aktivistima NVU Prijatelji životinja Montenegro.

Za Portal Analitika objašnjavaju da su na njihov poziv Komunalnoj policiji dobili odgovor da su predstavnici te službe izašli na teren, te nakon uviđaja dali nalog veterinarskoj inspekciji, koja je kasnije uputila veterinara.
„Veterinar iz Mont Vet-a je pružio prva pomoć i dao injekcije za bolove, antibiotike i antiseptike. Takođe, veterinar pregledom nije konstatovao prelom povrijeđene noge“, navode iz Britomartisa.
Predstavnici ovog Društva su i drugog dana obišli konji i opet pozvali Komunalnu policiju, kada su vidjeli da konj i dalje ne može da ustane te da rana počinje da se inficira od velikih vrućina.
Od nadležnih u Komunalnoj policiji dobili su objašnjenje da je na osnovu prethodno obavljenog uviđaja zaključeno da napušteni konj nije u njihovoj nadležnosti.
„Upućuju nas na Veterinarsku inspekciju gdje nailazimo na potpuno nerazumijevanje problema, zatvorena vrata i bilo kakvu pomoć za povrijeđenu životinju. Opet prebacuju odgovornost na Komunalnu poliiciju i pozivaju se na Zakon da je to nadležnost te službe“, objašnjavaju iz Društva na peripetije na koje su naišli tokom prethodnih dana.
Iz Britomartisa tvrde da najveći problem nastaje kada treba da se naplati račun neke od privatnih veterinarskih ustanova koje intervenišu.
Punih šest dana, prema riječima predstavnika pomenutog Društva, konj je bio u milosti dobronamjernih ljudi koji su mu donosili žitarice, suvi hljeb, so, šećer, voće, povrće i vodu. Bilo je i onih koji su kosili sijeno na poljani na kojoj je nepomično ležao i njime ga nudili.

Iz Društva podsjećaju na član 28 Zakona o zaštiti dobrobiti životinja koji kaže da „ako nije osnovano sklonište za napuštene životinje u skladu sa članom 26 stav 2 ovog zakona, njegovo osnivanje i rad finansira jedna ili više jedinica lokalne samouprave u skladu sa njihovim potrebama“. Ovaj član precizira i da „sakupljanje napuštenih i izgubljenih životinja organizuju i finansiraju jedinice lokalne samouprave”.
„Takođe, shodno članu 55 navedenog zakona propisano je da jedinice lokalne samouprave obezbjede skloništa za životinje u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovog zakona“, navode iz Britomartisa.
Oni dodaju da „jedinica lokalne samouprave obezbjeđuje karantin za sve životinje koje ne ispunjavaju uslove iz čl. 82. Zakona o veterinarstvu, tj. koje nijesu obilježene, registrovane, nemaju propisanu prateću dokumentaciju i sl, a za kućne ljubimce skloništa i pansione“. „Kontrolu zdravstvenog stanja vrši veterinar iz Veterinarske ambulante u skloništu, kao i u karantinu, a mjere u karantinu propisuje Veterinarska Uprava. Ukoliko veterinar sumnja na zaraznu bolest životinja koja je obavezna za prijavljivanje (većina bolesti nije) obavještava veterinarskog inspektora“, navode sagovornici Portala Analitika.
Na kraju, iz Britomartisa se pitaju da ukoliko je sve definisano Zakonom, kako povrijeđeni konj može da leži nepomičan šest dana i to na poljani preko puta jedne zdravstvene ustanove, te da nakon toga bude transportovan na neadekvatan način?
K.Ć.