„Cilj nam je da pomognemo djeci romske i egipćanske populacije da što bolje počnu školsku godinu“, kazala je na otvaranju konferencije Vesna Vučurović pomoćnica ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje i obrazovanje lica sa posebnim potrebama.

„Ovo je samo prelazno rješenje. Ovo ne treba da bude cilj i nešto što ćemo raditi svake godine. Pripremni vrtić radimo jer nismo bili u mogućnosti da ovu djecu obuhvatimo redovnim programom u toku godine“, objasnila je Vučurović.
Nataša Vlahović iz Zavoda za školstvo istakla je da su u ovogodišnjoj aktivnosti bila uključena djeca koja su ispunila zakonsku obavezu za upis za 2014 /2015. godinu a koja do sada nisu bila obuhvaćena nijednim formalnim obrazovanjem.
„Sve je počelo prije tri godine sa pilot projektom iz programa IPA 2010. Organizovani su pilot projekti u Nikšiću i Podgorici koji su obuhvatili 160 djece u Podgorici i 70 djece u vrtiću u Nikšiću“, rekla je Vlahović i dodala da je projekat bio uspješan te je prošle godine obuhvaćeno još pet gradova. Ove godine aktivnost je sprovedena u osma crnogorskih gradova i to: Podgorica, Nikšić, Tivat, Berane, Herceg Novi, Bar, Ulcinj i Bijelo Polje.


Njihove kolege iz vrtića „Bambi“ u Tivtu, kazali su da iako su i prošle godine bili uključeni u „Pripremni vrtić“ ove godine je bilo lakše jer su mališane ugostili u novim prostorijama. Za ovu aktivnost obezbijedili su sponzorstvo, medijsku podršku… Ono što su istakli kao značajno jeste podrške djece iz osnovnih škola koja su ove godine djeci Romima i Egipćanima govorila o značaju obrazovanja. Iz vrtića „Bambi“ kazali su da je i medijator odigrao značajnu ulogu posebno u dijelu prevazilaženja jezičkih barijera. Napravljena je i završna priredba, a djeca su prema riječima predstavnice „Bambija“ željna znanja i druženja.
U Nikšiću „Pripremni vrtić“ nije novina, te su uspjeli da od 28 djece koja su došla prvog dana, njih 21 bude redovno. Između ostalog djecu je tokom boravka posjetio pedijatar, a učili su o saobraćajnoj kulturi. Za sve one koji su prošli „Pripremni vrtić“ obezbijeđene su diplome.

U Ulcinju u JPU „Solidarnost“ „Pripremni vrtić“ je bio novina, a kako ističu odlučili su se da djecu upoznaju sa vrtićem, osobljem, pravilima ponašanja i slično. Za djecu su obezbijedili paketiće za rad. Primijetili su da su djeca odbijali saradnju na početku, ali je kasnije sve bilo bolje. Djeca prihvataju navike druge djece, prilagođavaju se… Ono što su predstavnice JPU „Solidarnost“ istakle kao nešto što je ostavilo poseban utisak na njih jeste izjava dvoje mališana koji su i na albanskom i na crnogorskom kazali: „Ovo je nešto najljepše što smo doživjeli i sada će nam kući biti dosadno“.



Nataša Vlahović iz Zavoda za školstvo na kraju konferencije istakla je da aktivnost „Pripremni vrtić za romsku i egipćansku djecu“, realizovana bez nadohnade za zaposlene.
„Ovo je urađeno sve njihovom voljom. Sami su nalazili sponzorstva, radili su prekovremeno i sanalazili se“, objasnila je Vlahović i dodala da je institucija iz koje dolazi uspjela da obezbijedi nadohnadu za medijatore čiju su značaj svi prezentatori istakli.
K.Ć.