Cilj ovog okruglog stola je bio da se okupe svi predstavnici relevantnih institucija i sačini multidisciplinarni tim, gdje će se iznijeti svi gorući problemi koji koče pristupe otvaranju dječije hematoonkologije u Crnoj Gori.
Dr Maja Kavarić je istakla da Dječje odjeljenje u okviru Instituta za bolesti djece (IBD) postoji od 2001. godine, a od 150.000 djece u Crnoj Gori prosječno od hematoonkoloških bolesti oboli oko 20 nove djece na godišnjem nivou.
-Da bi se jedno ovako odjeljenje otvorilo, trebalo bi da imamo minimum 30 oboljele djece. Takvi bolesnici nijesu izolovani, već imamo određeni broj kreveta . Međutim, nije problem osposobiti i prostorno odvojiti jedno odjeljenje, čak ni protokoli nijesu problem, liječenje djece se sprovodi po jedinstvenim protokolima. Problem je inicijalna dijagnostika.Treba se prostorno odvojiti, pa da počnemo s radom. Najviše djece se liječi u Beogradu i imamo odličnu saradnju sa Institutom za majku i dijete (Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije „Dr Vukan Čupić“). Nakon obavljanja dijagnostike u Beogradu, dijete bi moglo krenuti sa liječenjem u Podgorici- navela je Kavarić.
Direktorica Instituta za bolesti djece dr Danojla Dakić saopštila je da postoji prostorni kapacitet.
-Osim neonatologije, ostali kapaciteti su popunjeni do 70 odsto. Mi imamo prostora i pružićemo punu podršku.Plan je da se hematologija odvoji, a IBD može da pruži svu podršku za posebno odelenje hematologije. Spremni smo i da zajednički sa Fenixom obezbjedimo opremu- istakla je ona.
Pomoćnik ministra prim. dr Mensud Grbović rekao je da smo poodmakli sa tim potrebama.
,,Ja mislim da danas nema nikoga u Crnoj Gori koji neće ovo podržati. Od same ideje do implementacije, svi smo složni. Ministarstvo zdravlja u zadnje vrijeme nudi neke nove reorganizacije u Kliničkom centru.Problematika je u drugom segmentu: sestre, doktori, laboranti. Ministarstvo zdravlja podržava ovu inicijativu, samo treba naći modalitet. Danas, na našu nesreću djeca obolijevaju sve više. I oni imaju pravo na svaki vid zdravstvene zaštite i to najbolje i sveobuhvatne . Mi ćemo podržati ovo svakako.Trendovi su danas takvi da se dnevne bolnice iskoriste kao oblik liječenja. Pomoći ćemo Kliničkom centru u realizacji ove ideje.“, saopštio je dr. Grbović.
Stručni saradnik iz Beograda primarijus dr sci.pedijatar-hematolog Dragomir Đokić rekao je da mu je drago da su se odazvali iz svih institucija i da ova inicijativa ima podršku Ministarstva zdravlja, s obzirom da se radi o djeci koja su među najtežim pacijentima. Istakao je da crnogorske institucije imaju punu podršku Instituta dr. Vukan Čupić.
-Svaki vid obuke vam je na raspolaganju i svaki vid saradnje. Što se tiče dijagnostike, mi ćemo vas podržati. Uvijek možemo da dijagnostikujemo, a da se pacijent vrati i počne sa liječenjem. Djeca koja se liječe od malignih bolesti iziskuju posebne uslove. Prvo, tu se dešavaju neutropenije od posledica terapija, kao i teške infekcije. Mora se odvojiti prostor, da djeca budu izolovana od drugih bolesnika. Takođe, treba insistirati na preventivi i bolest se mora dijagnostifikovati na vrijeme . Nažalost, nama djeca dolaze kada bolest dođe do četvrtog stadijuma. Neuroblastom ako se dijagnostikuje u prvoj godini života, veća je mogućnost izliječenja. Manje sredstava treba izdvojiti za dijagnostiku nego što samo jedno liječenje tog deteta košta- istakao je dr Đokić.