Abiznis

PERIĆ: Zbog šverca cigareta država gubi milione

pericprokopije907
N
akon što je Agencija za duvan objavila alarmantan podatak da je oko 20 odsto tržišta cigareta u Crnoj Gori u sivoj zoni, Prokopije Perić direktor za ekonomsko-komercijalne poslove kompanije Rokšped, koja je lider u uvozu i distribuciji ove akcizne robe, upozorava u razgovoru za Dnevne novine da država hitno mora da nastavi primjenu akcionog plana za suzbijanje sive ekonomije.

PERIĆ: Zbog šverca cigareta država gubi milione
Portal AnalitikaIzvor

Prema riječima Perića, najveći problem danas predstavlja ilegalno tržište cigareta, od kojih najviše štete ima država, a potom svi ostali u lancu.

"Prema našim procjenama, sigurni smo da se godišnje ilegalno uveze preko 300 tona raznih cigareta i duvanskih proizvoda, što je veoma alarmantno. Vlada Crne Gore, a prije svega Ministarstvo finansija, mora da nastavi primjenu usvojenog akcionog plana za borbu protiv sive ekonomije i siguran sam da rezultati neće izostati", kazao je Perić Dnevnim novinama.

Kako je Perić naglasio, u ekspanziji ilegalnog tržišta cigareta najviše gubi država i to na sljedeći način: "Ako su naše procjene tačne, u što sam siguran, i da je svih 1.500 tona cigareta i duvanskih proizvoda godišnje bilo prodato kroz legalne kanale prodaje, ukupni promet bi iznosio preko 110.000.000 eura, od čega bi država prihodovala blizu 65 procenata od ukupnog prometa."

Rokšped je, kako je objasnio, 2013. godine uplatio u budžet Crne Gore 22 miliona eura na ime akcize za cigarete, što predstavlja preko 50 odsto ukupnih prihoda samo od akcize na cigarete.

Perić je pozdravio napore Ministarstva finansija da "odlučno dugoročno riješe ovaj problem", tako što u narednih pet godina neće doći do znatnog povećanja cijena cigareta na legalnom tržištu. To je regulisano akciznim kalendarom za narednih pet godina, te je sada predvidiva stopa rasta akcize, koja je u velikoj mjeri prilagođena okruženju. "Usvojeni plan će u velikoj mjeri uticati na to da maloprodajne cijene cigareta neće imati velike skokove na tržištu, što će ih u velikoj mjeri učiniti konkurentnim ilegalnim cigaretama, jer cijena ima presudan značaj u odabiru od strane potrošača", objasnio je Perić, navodeći da su trenutno najprodavanije cigarete na tržištu iz nižeg cjenovnog segmenta, a to su "Drina" i "Code".

U srednjem cjenovnom segmentu, najprodavanije cigarete su "Ronhill Wave".

Direktor Rokšpeda, koji slovi za uvoznika i distributera više od 50 odsto duvanskih proizvoda koji se prodaju u Crnoj Gori, upozorava da prve procjene 2014. ukazuju na to je prodaja legalnih cigareta manja za 25 odsto nego u istom periodu prošle godine.

foto: CdM

Portal Analitika