Autori su tužili odlazećeg gradonačelnika Miomira Mugošu i njegovog zamijenika Vladana Vučelića, kao i „Komunalne usluge“, „Zelenilo“, „Čistoću“ i „Pogrebne usluge“, kao pravne sljedbenike JKP, kao i preduzeća „Dijam bor“ i „Elevator“.
Oni su u tužbi naveli da je skulptura „srušena koordiniranim djelovanjem, svjesno, sračunato, nezakonito, bez konsultacije i saglasnosti autora i to samo na osnovu telefonskog razgovora između tadašnjeg direktora JKP Vladana Vučelića, a po nalogu koordinatora povijerenika tada Opštine Podgorica, Miomira Mugoše“.
U prethodnom sporu traženo je 50.000 eura od glavnog grada i „Vodovoda“ i taj predmet je još u Višem sudu u Podgorici na odlučivanju po žalbi tužilaca, čiji zahtjev za proširenje, odnosno preinačenje tužbe nije prihvaćen.
Prethodno je Viši sud 2006. godine donio presudu kojom se djelimično usvaja njihov tužbeni zahtjev i određuje isplata odštete u vrijednosti od 20.000 evra. Na tu presudu žalbu su uložili i vajari i „Vodovod“.
Odlukom Apelacionog suda presuda je poništena, a predmet dat na ponovno suđenje Osnovnom sudu, jer je, u međuvremenu, izmijenjen zakon kojim je predviđeno da se osnovni sudovi bave autorskim pravima.
„Kupačica“, kako su Podgoričani prozvali skulpturu originalno nazvanu „Čežnja“, uklonjena je 2000. godine, odmah nakon dolaska novih gradskih vlasti, na čelu sa Miomirom Mugošom.
foto: novosti.rs