Ostalo

Iz Registra izbrisano još šest sportskih saveza

Vusurovic11.07
G
imnastički, Motociklistički, Bodibilding, Joga, Sambo i Golf savez Crne Gore zbog brojnih nepravilnosti u radu izbrisani su iz Registra sportskih organizacija, saopšteno je iz Uprave za mlade i sport.

Iz Registra izbrisano još šest sportskih saveza
Portal AnalitikaIzvor

Odluku o brisanju donio je radni tim Uprave za mlade i sport formiran sa ciljem da izvrši uvid u rad i funkcionisanje svih crnogorskih sportskih saveza. Ranije su iz istih razloga izbrisani Crnogorski savez auto moto sportskih klubova i Veslački savez.

Radni tim, na čijem je čelu bio inspektor za sport Branimir Ivanović, formirao je vršilac dužnosti direktora Uprave za mlade i sport Igor Vušurović 9. oktobra prošle godine, a činili su ga i Zoran Magdelinić, Zoran Ratković, Miomir Pejović i sekretar Marko Begović.

Kao razlog za brisanje tih saveza iz Registra sportskih organizacija navedeno je da u dužem vremenskom periodu nijesu sprovodili sistem takmičenja, donijeli sportska pravila koja prate i definišu taj sistem takmičenja i formirali organe upravljanja i funkcionisanja rada u skladu sa svojim statutima.

Inspektor za sport Branislav Ivanović kazao je da stanje u tim savezima nije u skladu sa Zakonom o sportu. Ivanović je rekao da je komisija izvršila kompletan uvid u 45 od ukupno 52 nacionalna sportska saveza upisanih u Registar Uprave za mlade i sport.

“U prethodnom periodu izvršili smo 32 uvida u nacionalne sportske saveze. Ranije smo bili u kontroli 13 saveza. Ostalo je još pet saveza Pikado, Boćarski i Bridž savez koji nijesu bili dostupni i njih smo ostavili da kontrolišemo kasnije. To će uraditi interna komisija Uprave za sport. Ronilački i Biciklistički savez su nas zamolili da zbog prezeuzetosti njihovih ovlašćenih lica to ostavimo za kasnije”, rekao je Ivanović na konferenciji za novinare.

On je kazao da nije zadovoljan kako su savezi organizovani i kako funkcionišu.

“Uvid je pokazao da možemo biti zadovoljni sa radom Fudbalskog, Košarkaškog, Rukometnog, Odbojkaškog, Streljačkog, Atletskog i Tekvondo saveza. To su pototpuno uređeni savezi koji rade u skladu sa Statutom i Zakonom o sportu. Sprovode sistem takmičenja, donijeli su sportska pravila, imaju formirane organe, čija su sjedišta funkcionalna i imaju veb sajt”, rekao je Ivanović.

On je naglasio da pojedini savezi apsolutno ne funkcioniše u skladu sa Zakonom o sportu.

“Postoje samo na papiru i tih šest saveza smo predložili Upravi za brisanje iz Registra sportskih organizacija. Svi ti savezi su formirani prije pet ili deset godina i za to vrijeme nijedno takmičenje nijesu održali. Nijesu donijeta ni sportska pravila, formirani rukovodeći organi”, rekao je Ivanović.

On je kazao da je te saveze država u prethodnom periodu pomagala.

“Bodibilding savez je od 2007. godine dobio 43 hiljade, Gimnastički savez 29, a Sambo savez 11 hiljada EUR. Joga, Golf i Motociklistički nijesu finansirani od Uprave za mlade i sport. Oni su rješenjima ugašeni, njima su ona dostavljena i još nijesmo imali povratnu primjedbu. Imaju pravo žalbu, nadležnom Ministarstvu prosvjete”, rekao je Ivanović.

On je naglasio da su ti savezi formirani na zakonskom minimumu od tri kluba i da oni nemaju kapacitet da sprovede sistem takmičenja.

"To će biti naša sugestija da neke stvari treba u zakonu promijeniti. Kriterijume neophodne za upis u Registar pooštriti i dodati nove. Da to bude mnogo ozbiljnije, a da se pojednostavi postupak brisanja nefunkcionalnih saveza", rekao je Ivanović.

On je kazao da se komisija trudila da pomogne savezima u kojima su vidjeli da postoji volja da se nešto unaprijedi i promijeni i dali im rokove da isprave određene nepravilnosti.

"Mi se trudimo da izgradimo jak i funkcionalan sistem, koji će da proizvode sportiste, a da oni donose rezultate na čast i ugled države", rekao je Ivanović.

On je kazao da su pojedini Savezi koji su ranijem periodu imali probleme u funkcionisanju takmičenja su međuvremenu ispravili propuste i nedostatke u formiranju organa i sistema takmičenja.

"To je prije svega mislim na Šahovski savez u kojem je izabrano novo rukovodstvo na čelu sa Angelinom Vuković. Pohvalio bih i Karate, Savate, Sešenkai i Planinarski savez i oni se mogu smatrati kao uređeni savezi koji funkcionišu u skladu sa zakonom o sporti svojim statutom", kazao je Ivanović.

U Izvještaju Radnog tima se navodi da je uvidom potvrđena nužnost formiranja Inspektorata za sport Uprave za mlade i sport, koji bi adekvatnije sprovodio inspekcijski nadzor nad sprovođenjem Zakona o sportu i propisa.

Radni tim je utvrdio da brojne sportske organizacije, registrovane u Registru sportskih organizacija kao neprofitne organizacije sprovode komercijalne aktivnosti i po tom osnovu ostvaruju značajne finansijske prihode, a koji nijesu evidentirani kod nadležnih finansijskih institucija.

Stav Radnog tima je da je potrebno obavijestiti e državne organe iz oblasti finansijskog prometa da izvrše kontrolu tih sportskih organizacija, koje su prepoznate da se bave komercijalnim aktivnostima iako su registrovane kao neprofitne sportske organizacije.

Radni tim je konstatovao da su, zbog nepostojanja Centra za dijagnostiku u sportu, sportisti u Crnoj Gori uskraćeni za obavljanje specifičnih i temeljnih zdravstvenih sportskih pregleda.

"Uprava za mlade i sport će u saradnji sa ministarstvima zdravlja, odbrane, nauke i prosvjete inicirati aktivnosti za izgradnju Centra za dijagnostiku u sportu. Centar bi prvenstveno bio namijenjen za profesionalni sport kroz kontrolu treniranosti sportista sa ciljem prevencije od neželjenih posljedica trenažnog procesa, a i unapređenje sistema treninga i procjena individualnih sposobnosti. Izgradnju Centra pratio bi rad na donošenju Pravilnika o zdravstvenoj zaštiti sportista", kazao je Ivanović.

Vršilac dužnosti direktora Uprave za mlade i sport Igor Vušurović kazao je da je administracija veliki problem crnogorskog sporta.

"Kadar koji je u savezima treba da bude licenciran. Probaćemo da omogućimo administratorima u savezima dodatnu obuku. U Vladi Crne Gore treba da se priča o fenomenu crnogorskog sporta, a ne samo o njegovim uspjesima i onome šta mi možemo kao Uprava, možda sjutra Ministarstvo, da uradimo da poboljšamo uslove", rekao je Vušurović.

On je naglasio da mora postojati konsultacija između Uprave i Ministasrtzva finansija kada je u pitanju raspodjela sredstava od igara na sreću.

"Mi imamo evidenciju ko su nacionalni savezi koji su prepoznati po radu i uspjesima, a koji su samo to na papiru. Trudićemo se da kroz zakonsku regulativu unaprijediti funkcionisanje i status sportista i ne samo vrhunskih, nego i onih koji se sportom bave amaterski i rekreativno", kazao je Vušurović.

On je naglasio da za kvalitetnije funkcionisanje sporta Uprava nema kapaciteta da sve to iznese na način na koji bi trebalo i da je neophodno formiranje Ministarstva sporta.

(MINA) foto: pobjeda.me

Portal Analitika