Sudar galaksija je napravio talasastu formaciju dugu oko 100.000 svjetlosnih godina koja izgleda kao da se sastoji od niza plavih “perli “ koje su zapravo ogromna jata mladih zvijezda, a udaljenost između tih skupina je oko 3.000 svjetlosnih godina.
“Bili smo iznenađeni kada smo vidjeli ovaj divni oblik koji je vjerovatno veoma kratko živio,možda oko 10 miliona godina, što je samo djelić vremena potrebnog za spajanje galaksija. Fenomen ‘niz perli’ se često viđa kod spajanja spiralnih galaksija. Međutim, ovaj specifičan raspored superklastera nikada ranije nismo vidjeli kod sudara ogromnih eliptičnih galaksija”, rekao je Grant Tremblej, naučnik koji radi za Evropsku južnu opservatoriju, prenosi Blic.
Dvije galaksije, koje se nalaze u klasteru galaksija nazvanom J1531+3414, imaju prečnik dug oko 330.000 svjetlosnih godina, rekli su naučnici.
Klasteri galaksija su najveće poznate strukture u svemiru i sastoje se od stotina galaksija, ogromnog broja zvijezda, velikih količina gasova i tamne materije.
Poređenja radi, disk naše galaksije Mlečni put ima prečnik dug oko 100.000 svjetlosnih godina.
Spajanje ovih galaksija je izazvalo stvaranje jata mladih zvijezda.
Naučnici kažu da nije jasno odakle potiče hladni gas koji je zaslužan za formiranje zvijezda.
On je možda već postojao u ovim galaksijam, ali je možda i kondenzovan iz mehura supervrele plazme koja ih okružuje, a koja se ohladila u talasu koji je nastao spajanjem galaksija.
“Kakvo god da je poreklo ovog gasa za formiranje zvijezda, rezultat je nevjerovatan. Ovo je veoma uzbudljivo. Ne možete pronaći obično objašnjenje za ovu pojavu”, rekao je Tremblej.