On je rekao da su do sredine maja i ulaska u godišnji remont, imali veoma stabilan rad svih postrojenja Termoelektrane.
“O tome najbolje svjedoči podatak da smo u martu imali samo jedan zastoj u trajanju od 72 sata i to zbog problema na transportu pepela i šljake, odnosno začepljenja cjevovoda za transport otpada do deponije”, kazao je Jovanović za list Elektroprivrede (EPCG).
U tom periodu sistemu je isporučeno oko 589 gigavat sati (GWh) električne energije sa prosječnim stepenom iskorišćenja oko 32 odsto. Proizvedena količina energije u ovom periodu bila je na nivou plana koji je zadala Direkcija za upravljanje energijom.
“Na osnovu ovoga, mogu reći da sam zadovoljan proizvodnim rezultatima u tekućoj godini”, kazao je Jovanović.
On je podsjetio da je nemogućnost pravovremenog obezbjeđenja potrebnih ugovora za usluge i nabavku neophodne opreme i rezervnih djelova, po proceduri javnih nabavki, odgodila početak remontnih radova do sredine maja i produžila rokove za završetak remonta za dodatnih 15 dana.
“Ali, bitno je da su svi poslovi odrađeni kvalitetno. Podsjećam da smo, osim redovnih remontnih radova na, gotovo, svim postrojenjima termoelektrane, realizovali i dio investicionog programa započetog još prošle godine”, kazao je Jovanović.
Radi se, naime, o zamjeni i rekonstrukciji oduzimnih šahti na kotlovskom postrojenju, kao i zamjeni dijela termo izolacije, takođe na tom postrojenju.
“Odrađen je i online monitoring trafo postrojenja, kao i više drugih planom predviđenih poboljšanja u funkcionisanju opreme. Radove su većinom izveli naši kadrovi, a siguran sam da će kvalitet odrađenog posla znatno poboljšati proizvodni proces u narednom periodu”, smatra Jovanović.
On je kazao i da ako ne bude nekih nepredviđenih okolnosti i ako ne bude ograničenja u planu proizvodnje sa stanovišta vremena rada i snage postrojenja od Sektora za upravljanje energijom, realno je očekivati da TE Pljevlja ostvari plan proizvodnje za ovu godinu, bez obzira što je remont trajao 15 dana duže od planiranog roka.
Jovanović je rekao da EPCG i sada kao i ranije nastoji da osjeti potrebu lokalne zajednice i reaguje u pravcu smanjenja negativnih ekoloških uticaja na okolinu, koji mogu nastati kao produkti tehnološkog procesa.
“Pored toga značajno participiramo i u dijelu unaprijeđenja gradske komunalne infrastrukture. Kao dobar primjer naveo bih sanaciju gubitaka na cjevovodu za transport vode od Otilovića do TE, koja je završena, a doprinijeće kvalitetnijem snabdijevanju vodom u gradu pod Golubinjom”, ocijenio je Jovanović.
Kada je, kako je kazao, odnos prema lokalnoj samoupravi u pitanju, on je na nivou iz prethodnog perioda.
Jovanović je rekao da se postojeća deponija na Maljevcu trenutno koristi i održava u okvirima postojećih tehnoloških i zakonskih okvira, sa stanjem minimalnog negativnog uticaja na okolinu.
“Na deponiji se izvode radovi u pravcu postizanja njene apsolutne stabilnosti i priprema za korišćenje u narednom periodu. Postojeća deponija je dostigla okvire iskorišćenja i neophodno je pravovremeno donijeti odluku o njenoj daljoj sudbini. Moramo realno sagledati stanje i stvoriti potrebne uslove za prelazak na novu lokaciju odnosno otvaranje nove deponije”, zaključio je Jovanović.
Izvor: MINA; foto: pvportal.me