Inspektori su sa 530 eura kaznili danilovgradski Kov Car, na osnovu prijave o neuplaćenom radnom stažu i osiguranju radnicima. Inspektori su prilikom kontrole zatekli dva radnika bez ugovora i objasnili da je za kontrolu naplate doprinosa nadležna Poreska uprava.
Prilikom kontrole podgoričke agencije Atos nekretnine, na osnovu prijave o nelegalnoj prodaji stanova, utvrđeno je obavljanje djelatnosti bez odobrenja, zbog čega su inspektori donijeli rješenje o zabrani. Rješenje o zabrani obavljanja djelatnosti će, kako je objašnjeno, biti na snazi dok agencija ne pribavi neophodne dozvole.
Inspektori nijesu mogli da obave kontrolu podgoričkog preduzeća Animavet i autopraonice Tuzović u Tuzima, jer se objekat ne nalazi na navedenoj adresi, odnosno nije radio. Slično je bilo i u slučaju prijave Herbalifea o nelegalnoj prodaji proizvoda, s obzirom da inspektori nijesu našli prostorije firme na navedenoj adresi.
Građani Bara žalili su se ove sedmice na osobe koje na autobuskoj stanici nelegalno izdaju smještaj turistima, ali ih inspektori prilikom kontrole nijesu zatekli. Inspektori nijesu zatekli ni autobuse firme Čičić Company iz Bara, prijavljene za obavljanje djelatnosti bez odobrenja.
Nepravilnosti nijesu utvrđene u osam od ukupno 16 pritužbi na koje su građani dobili odgovor. Nepravilnosti nijesu utvrđene prilikom kontrole podgoričkog Zelenila, Baš Čaršije, Rokšped servisa, Domaćeg ukusa, Sidra, Medicala, nikšićkog Securitasa i bjelopoljskog autoprevoza Zaton.
Građani su ove sedmice prijavili i četiri nepravilnosti na kupalištima. Oni su se žalili da je cijela plaža Paradiso Sen Trope u Baru prekrivena plažnim mobilijarom, a da tri plaže u Ulcinju nemaju ugovor sa Morskim dobrom.
Od ukupno 35 pritužbi, koje su evidentirane od ponedjeljka, 13 nije dobilo odgovor, dok je šest u proceduri. Pritužbe koje su u proceduri uglavnom su se odnosile na neizdavanje fiskalnih računa.
Pritužbe na koje još nije odgovoreno uglavnom su se odnosile na korišćenje službenih vozila neradnim danima, nepropisno parkiranje, neprijavljene radnike i smeće.
Kampanja Budi odgovoran, koju su krajem decembra pokrenuli Ministarstvo finansija i Kancelarija Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, trebalo bi da doprinese jačanju svijesti javnosti i većem uključivanju građana u borbu protiv sive ekonomije. Od maja projekat podržava i britanska Ambasada u Podgorici, čime su obezbijeđena sredstava za nastavak kampanje.
Projekat omogućava građanima da jednostavno i brzo ukažu na nepravilnosti poput neizdavanja fiskalnih računa, rada na crno ili kršenja potrošačkih prava i pomognu nadležnim institucijama da se što uspješnije izbore sa sivom ekonomijom.
Od 20. juna uvedena je i nova kategorija nepravilnosti koje građani mogu da prijavljuju tokom turističke sezone pod nazivom Nepravilnosti na kupalištima.
Građanima su ostavljene na raspolaganje tri opcije da prijave uočene nepravilnosti, putem mobilne aplikacije Budi odgovoran, web sajt www.budiodgovoran.me i kol centara Poreske uprave na broj 19707 ili Uprave za inspekcijske poslove 080 555 555.
Mina business