Božidar Kuburović iz JP Komunalne djelatnosti ističe da ih svakodnevno zbog problema sa psima lutalicama zovu iz gotovo svih djelova opštine, ali da su oni nemoćni po tom problemu.
- Preduzeće nema nikakve nadležnosti kada su u pitanju psi, jer ne postoji prihvatilište, odnosno azil u koje bi smjestili uhvaćene životinje. Sada nam u susret ne izlaze ni šinteri iz Podgorice, jer su njihova prihvatilišta prebukirana - kaže on.
Za ovoliki broj pasa na barskim ulicama najviše su krivi sami Barani. Kada nekome dosadi ljubimac, čest je slučaj da ga “odveze iza tunela”, odnosno pusti da se sam snalazi, zato se među barskim lutalicama često mogu vidjeti primjerci rasnih pasa. Životinje se potom okupljaju u čopore, koji predstavljaju problem.
Tom problemu svako prilazi na svoj način. Neki pse hrane i pokušavaju da se na neko vrijeme brinu o njima, ali ne shvataju da tako vezuju životinju za određeni ulaz ili zgradu, a one onda braneći teritoriju napadaju nepoznate.
S druge strane, na žalost ima i onih koji su spremni da otruju životinje, nesvjesni da se takva situacija može završiti i ljudskom, a ne samo životinjskom tragedijom, jer može stradati nečije dijete.
Po Zakonu o dobrobiti životinja od 29. februara 2008, kojeg je usvojila Skupština Crne Gore, sve opštine su bile dužne da obezbijede azil za napuštene životinje sa primjerenim uslovima najkasnije do prvog marta 2010. godine. Od tad su prošle više od šest godina, a u Baru se nije mrdnulo sa mrtve tačke.