Festival ćeove godine imati najbogatiji program do sada, a kako je najavio direktor Festivala Igor Mirković biće predstavljeno više od stotinu filmova.
- S obzirom na to da se širimo i na Buzet, biće ovo rekordna godina. Nikad nismo imali ovoliko filmova - naglasio je on, najavivši uz to i dolazak važnog festivalskog gosta, slavnog ruskog redatelja Andreja Zvjaginceva, koji će primiti počasnu nagradu Motovun Maverick za svoj dosadašnji rad koji uključuje filmove „Povratak“, „Izgnanstvo“, „Elena“ i „Levijatan“.
U glavnom festivalskom programu je 21 film, među kojima su, kako je istaknula koselektorica Milena Zajović, filmovi nagrađivani na velikim svjetskim festivalima poput Kana, Venecije i Berlina, „kao i mali filmovi koji su imali nepravedno slab odjek“. Među posebnim atrakcijama Zajović ističe „Ženu policajca“, njemački film nagrađen u Veneciji, inovativni „Boyhood“ Ričarda Linklejtera koji je film snimao tokom 12 godina kamerom bilježeći odrastanje i starenje svojih glumaca i protagonista, „Stratos“ Janisa Ekonomidesa - još jedan predstavnik grčkog novog talasa, „Varvari“ Ivana Ikića, žestoku srpsku dramu usporedivu s filmom „Tilva Roš“ a nastao u koprodukciji sa podgoričkom kućom „OR“, zatim ukrajinsko „Pleme“ u kojemu gluvonijemi glume gluvonijeme, napravljen je bez patroniziranja, a pun je seksa, droge i prostitucije. Hrvatski film „Broj 55“ Kristijana Milića u Motovun će stići nakon pulske premijere, a riječ o ratnoj akcionoj drami. „Jesu li visoki ljudi sretni?“ je crtani film Mišela Gondrija o Noamu Čomskom, na programu je i „20.000 dana na zemlji“ dokumentarac o Niku Kejvu, Zlatnim medvjedom nagrađeni triler „Crni ugalj, tanki led“ Kineza Dijao Jinana, kao i dokumentarac Matije Vukšića „Djeca tranzicije“ o djetinjstvu pod uticajem socijalnih i ekonomskih posljedica društva u tranziciji.
Ovogodišnja zemlja partner festivala je Turska, zemlja bogate i raznolike kinematografije koja osvaja međunarodne festivale, ali i bioskopske blagajne regiona.
Specifičnost 17. festivala je Žiri u egzilu, sastavljen od aktivista i umjetnika koji su zbog svojih angažmana bili prisiljeni da isele iz svojih zemalja, a ne od filmskih stručnjaka. Oni će imenovati dobitnika glavne nagrade festivala, Propelera Motovuna. Motovunski kratki je priznanje za filmove u trajanju do 15 minuta i izboru selektora Andreja Korovljeva, a dobitnika bira prošlogodišnji laureat. Naravno, biće dodijeljena i FIPRESCI nagrada najstarijeg i najuglednijeg udruženja filmskih kritičara, koje objedinjuje članove iz pedesetak zemalja svijeta.
Nagradom „Pedeset godina“, Motovun Film Festival odaje priznanje umjetnicima koji su pola stoljeća (dakle, cijeli radni vijek) posvetili filmu – što Arsen Dedić svakako jeste. Riječ je o jednomod najplodnijih autora filmske muzike hrvatskog filma, potpisujući 34 dugometražna igrana filma. Komponovao je i za TV filmove i serije, dokumentarne i animirane filmove, ukupno – više od stotinu naslova. Od njegovog filmskog debija u „Živoj istini“ Tomislava Radića, preko nezaboravnih tema za „Vlak u snijegu“, „Donatora“, „Glembajeve“, „Vlakom prema jugu“... Osim filmske muzike, Arsen je pisao poeziju o filmovima i kino-dvoranama, pjesme inspirirane filmovima, pa je njegova legendarna „Moderato cantabile“ nadahnuta istoimenim filmom Pitera Bruka – i od tog događaja je prošlo tačno pedeset godina. Premda je filmsku muzku komponovao početkom sedamdesetih, deset godina prije Arsen se pojavljivao u manjim filmskim ulogama... I kada se sve zajedno zbroji, punih pedeset godina neprekidno je vezan za film. Dodjela nagrade Arsenu Dediću biće uveličana prikazivanjem filma „Moj zanat“ čiji je autor Mladen Matičević.